CHP Ankara Milletvekili Akyürek: Tecrübelerimi sanayicilerin yararına hayata geçirmek istiyorum

Ankara sanayisinin önde gelen isimlerinden sanayici ve iş adamı CHP Ankara 3’üncü Bölge Milletvekili Adayı Mehmet Akyürek, mecliste başta sanayici ve işçiler olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin sesi olmaya hazırlanıyor. Ankara sanayisinin sorunlarını ve çözüm noktalarına hakim olduğunu belirten Akyürek, “Seçim bölgemizde 5 büyük OSB yer alıyor. Bölgemde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerin kabiliyetlerini gelişmek için gereken ihtiyaçlarını biliyorum. Üreten kesim değişim ve gelişim istiyor. Ankara sanayisinin daha da gelişmesi için yapısal ve hukuksal düzenlemelere ihtiyaç var. Sanayicilerin yeteneklerini ve üretim kabiliyetlerini artırmak için yapılması gereken düzenlemeleri hayata geçirip, Ankaralı üreten kesimin verimliliğini ve karlılığı artırmak istiyorum” dedi.

‘ÜRETEN KESİMİN SESİ OLDUK’

Üretimin tüm katmanlarını bildiğini kaydeden Akyürek, şöyle konuştu:

“İşçinin ve sanayicilerin taleplerini TBMM’de çözüme kavuşturabilecek bilgiye ve birikime sahibim. İhracat ağırlıklı ekonomik büyüme modelini geliştirmek için yerli sanayimizi dünya ile rekabet edebilecek seviyelere yükseltmemiz gerekir. Kurduğumuz çok sayıda sanayici ve iş insanları sivil toplum kuruluşları aracılığıyla yıllarıdır üreten kesimin sesi olduk. Bu zamana kadar edindiğimiz tecrübelerimizi sanayicilerin yararına hayata geçirmek istiyorum”

HEDEFLERİNİ AÇIKLADI

Akyürek, hedeflerini de şöyle sıraladı:

“Bir ülkenin en önemli gücü olan, sanayinin elektrik ve doğalgazı en pahalıdan kullanması sanayicinin sırtında bir yüktür. Üretim yapan, istihdam yaratan, ülke ekonomisine katkıda bulunan sanayicinin yükünü hafifleteceğiz. İşçiyi kobiyle, kobiyi işçi ile buluşturacağız. Sanayici; üretiminin her alanında işçi bulmakta zorlanıyor. Nitelikli işçiler de kendilerine göre iş bulamıyor, işsizlik büyük sorun.  Nitelikli, işini bilen, konusunda doğru mesleki eğitimle yetişen işçiler, sanayinin en önemli parçası. İşçiler de, doğru işletmelerle buluşacak. Sektörel ve mesleki eğitim şart. Bir işin uzmanı olmak için, o işin eğitimi şart. Gençlerimizin, sektörel eğitimlerini tamamlamasını; meslek liselerinden yetişen çocuklarımızın da saha da yer almasını sağlayacağız” 

‘KOBİLERİN SERVİS MALİYETİNİ KALDIRACAĞIZ’

Stopajında kalkacağını müjdeleyen Akyürek, “İşyerleri kiraları çok yüksek , işverenin yükünü hafifleteceğiz. Ev, işyeri, araba almak hayal değil. Esnaf ve kobilere özel kredi imkanları yaratacağız. Destek kredilerinde öncelik her zaman kobi ve girişimcilerin. İşyerleri için TOKİ modeli ile sanayi yapılarına uzun vadeli ödeme kolaylığı sağlayacak, kredilerin kobi ve girişimciler için avantajlı hale gelmesini sağlayacağız. İşçilerin, işyerine ulaşımında sorumluluk bizim. Evlerinden işyerlerine, işyerlerinden evlerine uzun sürelerde değil daha kısa bekleme süreleri ile daha hızlı ve ücretsiz ulaşım sağlayacağız. Kobilerin servis maliyetini kaldıracağız” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu