CENAZE AVLUSUN DA MENDİL SATANLAR !

 

            Maske konusunda itilaf uzmanlar arasında devam ediyor.Hasta olmayanların maske takmasının bir anlamı yok diyenlerle,maske takmanın virüse yakalanma ihtimalini düşürdüğünü söyleyenlerin tartışmalarını TV’lerde izlemeye devam ediyoruz.Bu süreçte maske takmak semt pazarlarında ,marketlerde zorunlu hale getirildi.Bence iyide oldu.Çünkü tiyatroda şöyle bir gerçek vardır.Oyuncu kostümünü giyince rolünü daha fazla benimser.Bizde bu süreçte asli kostümümüz maskelerimizi takarsak,olayın daha çok ciddiyetinde oluruz diye düşüyorum.Böyle düşünürken,tek kullanımlık maskeleri 5 TL’den,10’lu paket halinde 24 TL’de satan eczane,bakkal,marketleri ise “cenaze avlusunda mendil satanlar” olarak nitelendiriyorum.

***

            Devletimiz,belediyelerimiz,yardım kuruluşlarımız; işlerinden çıkartılan ya da müzmin işsiz olanlara,ihtiyaç sahiplerine gıda ve nakit desteği sağlamak için çalışmalar yapıyorlar.Bu süreçte atılan her adımı,yapılan bütün yardımları  tartışmalara girmeden taktirle karşılamak ve destek olmak görevimiz.Yapılan yardımların anlamlı olması için,yani o evlerde aş pişmesi için elbette önce elektrik,doğalgaz, su gibi aboneliklerin borçtan dolayı kapalı olmaması lazım diye düşünüyordum ki,son derece zoruma giden bir gelişme yaşadık.Enerji dağıtım şirketleri,saat okuma yerine 3 aylık ortalama alma kararına vardılar.Elbette orada ki çalışanların sağlığı için saat okumamaları gerekiyorsa,okumasınlar.Dağıtım bedellerinden ve abonelik açma ücretlerinden dolayı zaten vatandaş tarafından pekte sevilmeyen bu şirketler,attıkları yeni adımla bence aynı duygulara tabii olmaya devam edecekler.Çünkü kış boyunca gerek kombi ile gerekse elektrikli ocaklarla ısınarak bütçelerini zorlayan ailelerimiz,şimdi zorlanarak ödedikleri faturaların ortalaması ile karşı karşıya kalacaklar.Sonradan ödenen fazla ücreti geri verseler dahi,vatandaşın zor süreçte cebinde ki üç beş kuruşuna göz dikmeyi de yine cenaze avlusunda mendil satmak olarak nitelendiriyorum.Herkesin işleri tepe taklak olmuşken,siz niye peşin para çalışıyorsunuz kardeşim! Anlayabilmiş değilim.Bu durum aynı zamanda ortaya konan iyilik yönlü iradeyi de sabotedir. Dezenfektan,kolonyağı üzerinden fahiş fiyatla satış yapan 198 firmaya 10 milyon TL üzeri ceza kesen Ticaret Bakanlığımıza teşekkür ediyor,aynı sorumluluğu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızdan da bekliyorum.Ayrıca bu süreçte su ödemelerini erteleyen tüm belediyelerimize ve bizi ahilikten uzak,kendini bilmez tüccarların vicdanına bırakmadan vatandaşlara ücretsiz maske dağıtmayı kararlaştıran hükümet görevlilerine dağıtımı üslenen PTT’ye gönülden teşekkür ediyorum.Bütün dünya maske savaşı verirken,atılan bu adım güven açısında da önemliydi.Sözlerimi Ahiliğin kurucusu  Ahi Evran’ın  çağlar boyu süre gelen nasihati ile tamamlamak istiyorum.

Harama bakma, haram yeme, haram içme. Doğru, sabırlı, dayanıklı ol. Yalan söyleme. Büyüklerinden önce söze başlama. Kimseyi kandırma. Kanaatkar ol. Dünya malına tamah etme. Yanlış ölçme. Eksik tartma. Kuvvetli ve üstün durumda iken, affetmesini, hiddetli iken yumuşak davranmasını bil ve kendin muhtaç iken bile başkalarına verecek kadar cömert ol.

 

 

                                                                                   Eposta: abdrrhmn.aksu@gmail.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu