BÜYÜKŞEHİR’İN HİJYEN FİLOSU İŞ BAŞINDA

BAŞKAN YAVAŞ’IN TALİMATIYLA ŞEHRİN HER NOKTASINDA DEZENFEKSİYON ÇALIŞMALARI ARALIKSIZ SÜRDÜRÜLÜYOR

 

 

MERKEZ KADAR İLÇELERDE DE YOĞUN TEMİZLİK YAPILIYOR

 

 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İÇ İŞLERİ BAKANLIĞI GENELGESİ KAPSAMINDA AŞTİ’DE ŞEHİRLER ARASI OTOBÜS ÇIKIŞ ÜCRETLERİNİ YARI YARIYA DÜŞÜRDÜ

 

 

GÖNÜLLÜ HAYVANSEVER BARINAKLARINDAN SONRA ÜNİVERSİTE KAMPÜSLERİNDE YAŞAYAN SOKAK HAYVANLARINA MAMA DESTEĞİNE BAŞLANDI

 

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi kent genelinde 7/24 devam ettirdiği dezenfeksiyon çalışmalarıyla koronavirüs salgınına karşı halk sağlığı için yoğun mesai harcıyor. Büyükşehir Hijyen Filosu; kamusal alanlardan toplu taşıma araçlarına, ilçelerden huzurevlerine, bulvar ve caddelerden parklara kadar her noktayı dezenfekte ediyor. Okulların tatil olmasıyla öğrencilerin ayrıldığı üniversitelerde yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları ile gönüllü barınaklarındaki hayvanlara mama desteği başlatan Büyükşehir Belediyesi son olarak AŞTİ’de yazıhaneleri bulunan esnafa ekonomik yönden destek olmak amacıyla şehirler arası otobüs çıkış ücretlerini yarı yarıya indirdi.

 

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi koronavirüs salgınıyla etkin mücadelesine hız kesmeden devam ediyor.

 

Halk sağlığını korumak amacıyla tedbirlerini artıran Büyükşehir Belediyesi sadece merkezde değil ilçelerde de yoğun bir dezenfeksiyon çalışması yürütüyor.

 

İLÇELERDE YOĞUN TEMİZLİK

 

Beypazarı, Ayaş, Nallıhan, Şereflikoçhisar, Evren ve Haymana başta olmak üzere merkez dahil tüm ilçelerde dezenfeksiyon çalışmalarına aralıksız devam eden Büyükşehir Hijyen Filosu, kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşlarının taleplerini de geri çevirmiyor.

 

İlçelerdeki İtfaiye binalarından Büyükşehir Belediyesinin hizmet birimlerine kadar birçok noktada çalışan Büyükşehir temizlik ekipleri yoğun bir mesai harcıyor. Yaşlı merkezleri başta olmak üzere Şevkat Evleri ile huzurevlerinde de artırılan dezenfeksiyon ve temizlik çalışmaları ile salgın hastalığa karşı etkin mücadele sürdürülüyor. Beypazarı Kent Tarihi Müzesi Sorumlusu Kaan Özdoğan, “Müzemizde dezenfekte işleri gerçekleşti. Büyükşehir Belediyesine ve Sayın Başkan Mansur Yavaş’a teşekkür ediyorum” derken, ilçe ASKİ Kanal Ruhsat Sorumlusu Hüseyin Ünlü, “Binamızın iç-dış, güvenlik kulübesi, ambar, cenaze aracına dezenfekte çalışması yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’a ve Belediyemize çok teşekkür ediyorum” diyerek düşüncelerini paylaştı. İlhami Karaaslan Beypazarı İtfaiye İstasyonu Amiri İlhami Karaaslan da, “İstasyon ve idari binamız, itfaiye araçlarımız dezenfekte edildi. Ankara’dan ilaçlama için istasyonumuza gelen arkadaşlara ve Başkanımız Mansur Yavaş’a teşekkür ediyoruz” derken, Fen İşleri Beypazarı İlçe Şefi Erol Güler de, “Binamızın dezenfekte işlemi bugün tamamlandı. Emeklerinden dolayı Büyükşehir Belediyemize ve Başkanımız Mansur Yavaş’a teşekkür ederim” diye konuştu.

 

Seyranbağları Huzurevi sakinlerinden Özcan Yaykın, “Bir buçuk yıldır bu huzurevinde kalıyorum. Büyükşehir Belediyesinin de bu konudaki hassasiyetini takdir ediyorum. Dezenfekte çalışmaları için teşekkür ediyorum. Tüm dünya lütfen evde kalsın, duyarlı olsun. Bu bilinçle bu salgını atlatacağımıza inanıyorum” derken, bir diğer huzurevi sakini Nezahat Şenfilo da, “Büyükşehir Belediyesinin bu hizmetinden çok memnunum. Çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

YENİ ÖNLEMLER

 

Salgın riskine karşı yeni önlemleri hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi bu süreçte vatandaşların idari izinli olmaları ve okulların tatil olması nedeniyle yemek bulmakta zorlanan sokak hayvanlarına mama dağıtımına başladı.

 

 

Büyükşehir ekipleri, kentin birçok noktasında bulunan gönüllü hayvanseverlerin barınakları ile üniversite kampüslerinde yaşayan sokak hayvanlarına mama desteğinde bulunurken, barınakların dezenfeksiyonunu da gerçekleştiriyor. İnci Anne Hayvan Barınağı görevlisi Hatice Çiçek, Eryaman’da kurdukları barınakta 420 hayvanı sahiplendiklerini belirterek, “Büyükşehir Belediyemiz sularımızı getiriyor. Burada günlük temizliğimizi hayvanlarımızın temizliğini yapıyoruz ama dezenfekte işlemleri için çok mutlu olduk. Belediyeye çok teşekkür ediyoruz” derken, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Doğa Topluluğu Başkanı Enise Gizay Taştekin ise düşüncelerini şu sözlerle ifade etti:

 

 

“Büyükşehir Belediyesi bize destek olmaya geldi. Esenboğa kampüsünde kuru mama beslemesi gerçekleştirdik. Ankara Üniversitesi 50. Yıl kampüsünde karantina bölgesindeyiz. Buradaki hayvanları aç bırakmayarak onları da besledik. Büyükşehir’in bu şekilde desteği de uzun süre devam edecek. Bize bu desteği sağlayan Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Mansur Yavaş’a da teşekkür ediyorum.”

 

 

Büyükşehir Belediyesi son olarak AŞTİ’de yazıhaneleri bulunan otobüs işletmelerine yönelik yeni bir karar aldı. İç İşleri Bakanlığının şehirler arası otobüs taşımacılığında yolcu sayısının yarıya indirilmesini öneren genelgesi kapsamında esnafa ekonomik yönden destek olmak amacıyla AŞTİ’de şehirler arası otobüs çıkış ücretlerini yarı yarıya düşürdü. 

 

 

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDA GÜNLÜK DEZENFEKSİYON DEVAM EDİYOR

 

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatıyla toplu taşıma araçlarında günlük olarak sürdürülen dezenfeksiyon çalışmalarına aralıksız devam ediliyor.

 

Dolmuş duraklarının her gün dezenfekte edilmesinden son derece memnun olduğunu belirten yolculardan Selma Parlak, “araçların ilaçlandığını görmek beni çok mutlu etti, önlem aldığınızı bilmek çok güzel bir şey” derken, minibüs esnafı da bu uygulamadan duyduğu memnuniyeti şu sözlerle ifade etti:

 

-Mevlüt Güngör: “Kızılay-Balgat durağında çalışıyorum. Dezenfekte için arkadaşlar geldi, araçlarımızın hepsini ilaçladılar. Büyükşehir Belediyesinden gelip yaptılar”

 

-Hakan Abacı: “Yapılan çalışmalar hakkında söylenecek pek bir şey yok, çok güzel. Büyükşehir Belediyesinden çalışan arkadaşlar gayet başarılı, çok teşekkür ediyoruz. Hastalık olmasın da sağlık olsun.”

 

-Erhan Yılmaz: “Dikmen hattında çalışıyorum. Arabaları günlük olarak gelip ilaçlıyorlar. Akşamları yıkanıyor, gündüz geldiğimizde Büyükşehir Belediyesinden ekipler gelip dezenfekte ediyorlar. Tertemiz bir şekilde halka hizmet ediyoruz. Hem kendi sağlığımız hem de vatandaşın sağlığı için bu çalışmalar bizi çok memnun ediyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz.”

 

 

Taksi duraklarında da devam eden dezenfeksiyon çalışmalarının önemli olduğuna dikkat çeken taksici esnafı Barış Demirkan, “Bu uygulama bizim ve yolcular açıcından güven verici oldu. Yurt içi ve yurt dışından gelen yolcular ilk olarak bizimle karşılaşıyor ve bizimle temas ediyor. O nedenle bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemek için Büyükşehir Belediyesi çok titiz çalışıyor ve havaalanı bölgesine özen gösteriyor. Müşterilerimizi güven içinde karşılamaktan memnunuz. Mansur Başkan’a teşekkür ediyoruz” derken, taksi şoförü Satılmış Zor, “Bu uygulamadan çok memnunuz. Öncelikle Mansur Yavaş’a çok teşekkür ediyorum. Bu sayede kendimizi ve yolcularımızı korumuş oluyoruz. Gönül rahatlığıyla işimizi yapıyoruz” diye konuştu. Halk sağlığını önceleyen uygulaması nedeniyle Büyükşehir Belediyesine teşekkür eden taksici esnafı Veli Kayabaşı ise, “Havalimanına verilen bu hizmet bizim için çok önemli. Müşterilerimizi ve kendimizi bu dezenfeksiyon çalışması sayesinde salın hastalıklara karşı korumuş oluyoruz. Kendimizi güvende hissettirdiği için Büyükşehir’e ve çalışanlarına çok teşekkür ederim” sözleriyle memnuniyetini dile getirirken, Ekrem Yılmaz da, “Büyükşehir ekipleri havaalanı taksi durağında sık sık dezenfekte çalışmaları yapıyor bu çalışmadan çok memnunuz. Bu salgın hastalık sonrasında da düzenli ilaçlama yapıyorlar biz de rahat rahat yolcularımıza hizmet veriyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

 

SANAYİ SİTELERİNE DE YOĞUN DEZENFEKSİYON

 

Başkan Yavaş’ın talimatıyla üretimin devam ettiği sanayi siteleri ile toptancı halinde de yoğun dezenfeksiyon çalışması yürütülüyor.

 

 

Ankara OTO Sanatkarlar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Arslanoğlu, “Büyükşehir Belediyemiz üzerine düzen görevi fazlasıyla yapıyor. Diğer sanayi sitelerinde de dezenfeksiyon çalışmalarını takip ediyoruz. Bu uygulama güven verici. Bizler de sanayiler de faal çalışan esnaflar olarak hijyen kurallarına uyarak Büyükşehir’in de desteğiyle bu süreci atlatacağımıza inanıyorum” dedi. Ankara Ticaret Odası 55. Komite Başkanı Recep Atmaca da düşüncelerini, “Mansur Başkanımıza yaptığımız istek sonucunda, 10 dakika içerisinde ekiplerini buraya gönderdi. Zaman kaybetmeden sanayimizi gelip dezenfekte ettiler. Bu geri dönüşlerinden dolayı Mansur Yavaş’a esnafımız adına çok teşekkür ediyorum” sözleriyle ifade etti. Ankara Şaşmaz Oto Sanatkarları esnafı olan Merhali Ünal, “Başta Mansur Yavaş’a ve tüm ekibine teşekkür ediyorum. Talebimiz doğrultusunda en kısa sürede bize dönüş yaptılar. Sanayimizi ilaçlamaya başladılar. Biz de gönül rahatlığıyla işimize gelip gidebiliyoruz” derken, esnaf Elvan Tetik de, “Son günlerde yaşanan virüs salgını nedeniyle esnaf olarak tedirginiz. Yaptığımız talebe anında cevap verdiği için ve ekipleri gönderip dezenfekte ettirdiği için Mansur Başkan’a teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu