BÜYÜKŞEHİR’DEN KORONAVİRÜS İÇİN YENİ ÖNLEMLER

MÜLKİYETİ BÜYÜKŞEHİR’E AİT İŞ YERLERİNDEN ALINAN KİRA BEDELİ 2 AY SÜREYLE ERTELENDİ

 

ETLİK, RÜZGARLI, VARLIK, ULUS VE ONKOLOJİ’DE YER ALAN 5 ŞEFKAT EVİ GÜNLÜK DEZENFEKTE PROGRAMINA ALINDI

 

CENAZESİ OLAN VATANDAŞLARIN İSTEKLERİ DAHİLİNDE CENAZELERİ VAKİT NAMAZI BEKLENMEKSİZİN KILDIRILARAK DEFNEDİLECEK

 

BAŞKENT TİYATROLARI’NIN MART AYI PRÖMİYERLERİ İLERİ BİR TARİHE ALINDI

 

 

 Ankara Büyükşehir Belediyesi koronavirüs ile mücadele kapsamında tüm birimleriyle teyakkuza geçti. Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatıyla yeni tedbir kararları devreye sokuldu. Mülkiyeti Büyükşehir’e ait iş yerlerinden alınan kira bedeli iki ay süreyle ertelendi. Şefkat Evleri her gün dezenfeksiyon çalışma programına dahil edilirken, Başkent Tiyatroları’nın Mart ayı prömiyerleri ileri bir tarihe alındı. Kalabalıkların oluşmasını engellemek ve virüsün yayılmasını önlemek amacıyla cenazesi olan vatandaşların istekleri dahilinde cenazeleri vakit namazı beklenmeksizin kıldırılacak. Büyükşehir temizlik ekipleri; Metro ve otobüsler başta olmak üzere müzeler, sağlık kuruluşları, duruşma salonları, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları, huzurevleri, yaşlı bakım merkezleri, spor kulüpleri ile dolmuş ve taksilerde dezenfeksiyon çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. 

 

 

Büyükşehir Belediyesi coronavirüs salgını nedeniyle tüm birimleriyle teyakkuza geçti.
Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatıyla Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çokakoğlu başkanlığında kurulan Sağlık Koordinasyon Kurulu, kent genelinde dezenfeksiyon ve sterilizasyon çalışmalarını 7/24 takip ediyor. Hijyen çalışmalarına ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi yeni önlemleri de birer birer devreye sokuyor.

 

 

BAŞKAN YAVAŞ’TAN İŞ YERLERİNE KİRA KOLAYLIĞI

 

 Salgın hastalıklarla mücadelede sosyal medya hesapları dahil kent ekranları, afişler ve billboardlar aracılığıyla vatandaşlara yönelik uyarılarda bulunan Büyükşehir Belediyesi yeni tedbirleri de hayata geçirmeyi sürdürüyor.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş sosyal medya hesabından yaptığı duyuru ile mülkiyeti Büyükşehir’e ait iş yerlerinden kira alacaklarının iki ay süreyle ertelendiğini açıkladı. Alınan kararla, ödeme güçlüğü çeken Büyükşehir Belediyesi ile bağlı şirket ve iştiraklerine ait iş yerlerine kira kolaylığı sağlandı.

 

 

YENİ ÖNLEMLER VE KARARLAR HAYATA GEÇİRİLDİ

 

Toplum sağlığı için hijyen tedbirlerini artıran Büyükşehir Belediyesi; hasta ve hasta yakınlarının konakladığı Etlik, Rüzgarlı, Varlık, Ulus ve Onkoloji’de bulunan 5 Şefkat Evi’ni günlük dezenfeksiyon programına dahil etti.
 Başkent Tiyatroları’nın Mart ayı prömiyerleri de ileri bir tarihe ertelenirken, kalabalıkların oluşmasını engellemek ve virüsün yayılmasını önlemek amacıyla yeni tedbirler de uygulamaya sokuluyor. Cenaze araçları dezenfekte edilirken önlemler kapsamında ayrıca cenazesi olan vatandaşların istekleri dahilinde cenazeleri vakit namazı beklenmeksizin kıldırılarak defnedilecek.

 

 

DEZENFEKSİYON VE STERİLİZASYON 7/24 DEVAM EDİYOR

 

İkinci bir emre kadar izinleri kaldırılan Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı BELPLAS A.Ş. ekipleri kent genelinde gece gündüz çalışmalarına devam ederken, günlük olarak toplu taşıma araçları, dolmuş ve taksilerde de dezenfeksiyon çalışması gerçekleştiriyor.

 

Milli Eğitim Bakanlığı kararıyla 16-30 Mart tarihleri arasında eğitime ara verilmesi sonrası Metro, ANKARAY, Teleferik ve EGO otobüslerinde yolcu yoğunluğu azalırken, EGO Genel Müdürlüğü özellikle sabah ve akşamları otobüs servis saatleri ve sayısında günlük uygulamayı devam ettiriyor.

 

Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası Denetim Kurulu Üyesi Faruk Kalender, “Halkımızın ve şoför esnafımızın sağlığını gözeten Belediyemize ve emeği geçenlere teşekkür ederiz” derken, Büyükşehir Belediyesinin ücretsiz yaptığı dezenfeksiyon çalışmaları sayesinde vatandaşların rahatlıkla araçlarına bindiği belirten taksici esnafı Ahmet Maraşlı ise, “Belediyemizin bize vermiş olduğu bu hizmetten dolayı teşekkür ederiz. Hem kendi sağlığımızı hem de müşterilerimizin sağlığını düşünerek yaptıkları bu uygulamadan çok memnunuz” sözleriyle düşüncelerini dile getirdi.

 

 Ağırlıklı olarak Güvenpark, Bentderesi ve Sincan başta olmak üzere dolmuş duraklarında sürdürülen sterilizasyon çalışmaları için Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a teşekkür eden Sincan Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı İsa Yalçın, şöyle konuştu:

 

“Dünya’da baş gösteren salgın dolayısıyla ülkemizde bir tehdit altında ve bunu çok önemsiyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımızdan Allah razı olsun. Araçlarımız baştan aşağı dezenfekte ediliyor. Sağlık açısından bunlar çok önemli ayrıca bizler de araçlarımızı dezenfekte edeceğiz.”

 

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri tarafından denetlenen hijyen çalışmaları devam ederken; müzeler, sağlık kuruluşları, oteller, duruşma salonları, sivil toplum kuruluşlarının binaları, kamu kurumları, huzurevleri, yaşlı bakım merkezleri ile spor kulüplerinin dezenfeksiyon talepleri geri çevrilmiyor. Kent Estetiği Daire Başkanlığı ekipleri ise cadde, sokak ve bulvarlar başta olmak üzere kültürel ve tarihi yerler, ortak kullanım alanları ve rekreasyon alanlarında titiz bir temizlik çalışması yürütüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu