BÜYÜKŞEHİR YARDIMLARI ANKARALILARA ULAŞIYOR

İHTİYAÇ SAHİPLERİNİN BAŞVURU RAKAMLARINI GÜNLÜK OLARAK PAYLAŞAN ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MANSUR YAVAŞ, GIDA YARDIMLARINI ULAŞTIRMAYA DEVAM EDECEKLERİNİ BELİRTEREK, “KİMSEYİ AÇ VE AÇIKTA BIRAKMAYACAĞIZ” DEDİ

 

SİMİTÇİ ESNAFINA GIDA YARDIMI VE TEMİZLİK KOLİLERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDE TESLİM EDİLİRKEN, ENGELLİ VATANDAŞLARIN İSE ADRESLERİNE GÖTÜRÜLÜYOR

 

BUGSAŞ YÖNETİMİ AŞTİ’DE ÇALIŞAN 155 TAKSİCİ ESNAFINDAN TAKSİ BAŞINA ALINAN GÜNLÜK 35 TL’LİK DEPO VE DURAK PARASININ NİSAN AYINDA ALINMAYACAĞINI DUYURDU

 

BAŞKENT’TE MEZARLIKLARDAN YURTLARA, CADDELERDEN KAMU KURUMLARINA PEK ÇOK NOKTADA 7/24 DEZENFEKSİYON ÇALIŞMASI YAPILIYOR

 

ACİL İHTİYAÇ KAPSAMINA GİREN İHALELER HARİÇ TÜM İHALELERİNİ İPTAL ETME KARARI ALAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SADECE SALGINLA MÜCADELE VE TOPLUM SAĞLIĞI İÇİN GEREKLİ GIDA VE TEMİZLİK ALIMLARINDA İHALE YAPMAYI SÜRDÜRÜYOR

 

SAĞLIK İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI EKİPLERİ REKREASYON ALANLARI İLE PARKLARDA YİYECEK BULMAKTA ZORLANAN SOKAK HAYVANLARINA MAMA DESTEĞİNDE BULUNUYOR

 

 

 

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, gıda yardım kolilerinin ihtiyaç sahiplerine dağıtımının devam ettiğini söyledi. Sosyal medya hesapları üzerinden günlük olarak başvuran ihtiyaç sahiplerinin listesini paylaşan Başkan Yavaş, “Şu ana kadar 124 bin 508 kişi yardım için başvururken, gıda ve nakit başvurusu için de toplam sayı 22 bin 849’a ulaştı. Gönüllü sayımız ise 3 bin 118 oldu. İnşallah kimseyi aç ve açıkta bırakmayacak, mağduriyetlere izin vermeyeceğiz” dedi. Büyükşehir Belediyesi simitçi esnafına gıda yardım ile temizlik kolilerini elden teslim ederken, aracı olmayan ve engelli vatandaşların da ev adreslerine kadar götürüyor. Esnafa destek olmak amacıyla ayrıca BUGSAŞ yönetimi de AŞTİ’de 155 taksici esnafından taksi başına alınan günlük 35 TL’lik depo ve durak parasının Nisan ayında alınmayacağını açıkladı.

 

 

Başkent Ankara’da Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ihtiyaç sahiplerine yönelik başlattığı gıda yardımı aralıksız devam ediyor.

 

Günlük olarak yardım için yapılan başvuruları sosyal medya hesabı üzerinden açıklayan Başkan Yavaş, son bilgileri de paylaştı:

 

“İhtiyaç sahibi başvuran sayısı 124 bin 508’e, işini kaybeden vatandaşlarımızdan gıda ve nakit başvuru sayısı 22 bin 849’a, gönüllü sayısı ise 3 bin 118’e ulaşmıştır. İnşallah kimseyi aç ve açıkta bırakmayacak, mağduriyetlere izin vermeyeceğiz.”

 

 

BAŞKAN YAVAŞ’IN TALİMATIYLA SİMİTÇİ ESNAFINA GIDA YARDIMI

 

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatıyla koronavirüs salgını nedeniyle simit camekanını açamayan simitçi esnafı da unutulmadı.

 

Simitçi esnafının mağdur olmaması için Büyükşehir Belediyesi, ilk etapta 150’si engelli toplam 775 simitçi esnafına 500 TL maddi destek ile 5 koliden oluşan gıda ve temizlik kolisi yardımı yapmaya başladı.

 

Engelli oğlu adına simit camekanı işleten Tarkan Aydıner, yapılan yardımlardan dolayı memnuniyetini dile getirerek Büyükşehir’e teşekkür etti. Büyükşehir ekiplerinin ev adresine getirdiği yardım kolilerini teslim alan Aydıner, duygularını şöyle ifade etti:

 

“Engelli oğlum Hilmi Can Aydıner adına simit tezgahımız var. Tezgahımız koronavirüs salgını nedeniyle iş yapamaz hale geldi ve kapatmak zorunda kaldık. Yaklaşık 25 gündür iş yapamıyoruz. Belediye’ye başvurduk ve mağduriyetimizi dile getirdik. Belediyemiz sağ olsun mağduriyetimizi gördü, bize sahip çıkarak gıda kolilerimizi gönderdi. Oğlumun adına olan IBAN numarasını aldılar. Bu hesaba nakdi yardımda da bulunacaklarını beyan ettiler. Bu yardımların da IBAN üzerinden, insanları rencide etmeden yapılması ayrıca bizi mutlu ediyor.”

 

Büyükşehir Belediyesine gelerek gıda kolisi yardımını alan simitçi esnafı Emrah Akkuş, “Başkan Mansur Yavaş’a simitçi esnafı olarak teşekkür ediyoruz. Koronavirüs salgını sebebiyle bir aydır mağdur durumdaydık” derken, Efe Albayrak ise, “Gıda kolisi yardımı yapıldığı için memnunuz. Koronavirüs salgını sebebiyle işimizi kaybettik. Ekonomik olarak durumumuz yok. Başkan Mansur Yavaş elimizden tuttu. Teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

     

BÜYÜKŞEHİR’DEN TAKSİCİ ESNAFINA DA EKONOMİK DESTEK

 

 

Büyükşehir Belediyesi ayrıca AŞTİ’de bir spor kulübünün işleterek gelir sağladığı 155 araçlık taksi durağının bundan sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraki BUGSAŞ tarafından işletilmesine karar verdi.

 

BUGSAŞ yönetimi, taksici esnafına ekonomik destek sağlamak amacıyla Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı duyuru ile “Yolcu ve sefer sayısındaki azalma nedeniyle AŞTİ’de çalışan 155 taksici esnafından taksi başına alınan günlük 35 TL’lik depo ve durak parası Nisan ayında alınmayacaktır” açıklamasında bulundu.

 

 

PARKLARDA DA SOKAK HAYVANLARINA MAMA DESTEĞİ

 

 

Üniversiteler ve barınaklar dahil gönüllü hayvanseverlerin baktığı sokak hayvanlarına mama desteğini sürdüren Büyükşehir Belediyesi, mama dağıtım noktalarını genişleterek Başkent’teki rekreasyon alanları ile parkları da dahil etti.

 

Sağlık İşleri Daire Başkanlığı ekipleri, vatandaşların sokağa çıkmaması, restoran ve kafelerin kapalı olması nedeniyle yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanlarına kent genelindeki parklarda mama dağıtımına başladı.

 

“EvdeKalAnkara” çağrısı ve “Birlikte Başaracağız Ankara” afişleriyle vatandaşları hem kent genelinde hem Büyükşehir Belediyesi internet sayfası hem de sosyal medya hesapları üzerinden uyarmayı sürdüren Büyükşehir Belediyesi, salgınla mücadele kapsamına giren temizlik ve gıda alım ihaleleri dışında tüm ihalelerin yapılmasını ise durdurdu.

 

Büyükşehir temizlik ekipleri dezenfeksiyon çalışmalarını Başkent merkez ve ilçeler başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarından mezarlıklara, caddelerden toplu taşıma araçlarına kadar 7/24 sürdürüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu