Bursa Keles’te Kültür Mantarı Üretim Tesisi

BURSA – BHA

Doğanın sırlarını keşfetmek isteyen Mustafa İyitürk, yıllar önce dağın eteklerinde bir köyde, hayalini kurduğu mantar üretim tesisini kurdu. Kendi tasarladığı tesiste, doğanın sunduğu en saf halini koruyarak, kaliteli üretim yapmanın gururunu yaşıyor. İyitürk, yaptığı açıklamada, yüksek rakımlı bölgelerde yetiştirdiği mantarların daha lezzetli ve besleyici olduğunu belirtti. “Rakım yüksek, hava temiz, bu şekilde bir üretim yapıyoruz” diyen İyitürk, doğal koşulların kaliteli ürünlerin anahtarı olduğuna vurgu yaptı.

Geleneksel üretim metotlarını modern teknolojiyle harmanlayarak başarısını taçlandıran İyitürk, 720 metrekarelik tesiste aylık ortalama 36 ton kültür mantarı yetiştiriyor. Bu başarı, sadece doğal koşullara değil, aynı zamanda titizlikle yürütülen üretim süreçlerine de dayanıyor. İyitürk, “Üretim süreci oldukça özen gerektiren bir aşama; herhangi bir hata, verim açısından olumsuz etkilere yol açabiliyor. Aynı zamanda, maliyetlerin yüksek olması nedeniyle verim düşüklüğü, kar marjımızı negatif yönde etkileyebiliyor” ifadesini kullandı.

Mustafa İyitürk’ün tesisi, 120 metrekareden oluşan 6 adet soğuk odadan oluşuyor. Bu özel odalarda, mantar kompostları özenle hazırlanarak yerleştiriliyor. İyitürk, 35 ila 36 gün sonra hasat zamanının geldiğini belirterek, “Mantarlarımızı toplamaya başlıyoruz. Gelen mantar kompostu ürün verdikten sonra topluyoruz. Birkaç gün sonra yeniden ürün çıkıyor. Odalarımızda izolasyon bulunuyor. Üretim sıcaklığı 17 ile 18 derece arasında olmalı, bu nedenle yaz aylarında soğutma, kış aylarında ise ısıtma yöntemleriyle üretimimizi sürdürüyoruz” şeklinde detayları paylaştı.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu