Bodrum’da Su Krizi! Vatandaşların Sabrı Kalmadı

Bodrum’da Su Krizi! Vatandaşların Sabrı Kalmadı

MUĞLA/S. Cemal SÜZEROĞLU – BHA

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaşayan ve uzun süredir su sorunu yaşayan vatandaşlar, yöneticilerin su sorununu çözememesine isyan ederken su tankeriyle dağıtılan su ile ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

34 yıldır CHP yönetiminde olan Bodrum’da yaşanan su kesintileri yüzünden vatandaşın sabrı kalmadı.

1989’da yönetimi Anavatan Partisi’nden alan CHP’liler tarafından 34 yıldır idare edilen Bodrum’da son dönemde ana isale hatlarında meydana gelen patlakların da etkisiyle yaz aylarında su kesintileri arttı.

Çok sayıda mahallede suların kesik olması nedeniyle vatandaşlar zor anlar yaşıyor.
Yaklaşık 1 aydır suların akmadığı belirtilen Çırkan Mahallesi’nde vatandaşlar mağdur oldu. Su olmadığı için temizlik ve hijyen konusunda da büyük sıkıntı çektiğini söyleyen mahalleli sorunun bir an çözülmesini istediklerini söyledi.

Mahalle muhtarı Coşkun Ünlü kendisine ait 28 tonluk tankerle vatandaşlara haftalardır su dağıtmaya devam ediyor. Mahalleli damacanalara doldukları su ile ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyor.

Haftalardır devam eden kesintiye çözüm bulunamadığını söyleyen Muhtar Ünlü, “Bu konuyu dile getirmekten yorulduk, diyecek bir kelime de bulamıyoruz. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Ciddi anlamda bir sıkıntı var. Patlakları tamir etmek 15 gün sürüyor ve bu sürede vana açılıp, kapandığı için sıkıntı artıyor. İnsanlar burada mağdur oluyor. Hayvanlar aç, susuz.
Kendi imkanlarımızla su sorununu gidermeye çalışıyoruz ama bu durum daha ne kadar sürecek? Yetkililerden destek istiyoruz. Belde belediyelerimizi geri istiyoruz. Hiçbir zaman bu kadar uzun süre susuzluk yaşamadık. Sadece Bodrum değil, Muğla genelinde büyük sıkıntı var. Kuyulardan suyu alıyoruz, mazotu kendimiz karşılıyoruz. İnsanlar bunalmış durumda, tuvalete dökecek su yok. Parayla su alıyor” dedi.

Konacık Mahallesi’nde oturan Veli Kurt ise “35 yıldır Bodrum’da, 20 senedir Konacık Mahallesi’nde yaşıyorum. Parayla aldığım damacana suyla kedilerime, hayvanlarıma su veriyorum. Banyo yapamıyoruz. Yaşadığımız bu durumdan ve susuzluktan bıktık, insana değer veren yok. Suyun siyaseti olmaz” diye konuştu.

Bodrumluların bir diğer sorunu da kanalizasyon kokusu…

Yokuşbaşı mahallesi 2215 sokakta yaşayan mahalle sakinleri uzun süredir sızıntı yapan atık suyun bir türlü bitmediğini söyleyerek isyan etti.

Belediyeye sayısız şikayette bulunan mahalleli, uzun zamandır hayattan bezdiren pis koku ile yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu