BİTCOİN VE KÜRESEL EKONOMİ

Bitcoin ve Küresel Ekonomi Üzerine

 

 Bitcoin iyi bir ütopik üretimdir. Tersten bakan bir argümanın, uluslarası hukuk ve ekonomi prensipleri çerçevesinde şekillendirilmesidir.

 

 Bitcoin para birimi tek bir kuruluşun ya da hükümetin denetiminde değil. Bitcoin 2020 itibariyle 100 milyar doların üzerinde bir pazara sahip.Bitcoin adres yaratımında kriptografi sağlama işlevi kullanılıyor. Her 10 dakikada bir yeni bir para bloku çözülüyor.

 

Bitcoin işlerimeleri Satoşi / beste birimiyle ölçülüyor. 1 Satoşi = 0,00000001 Bitcoin.Tüm Bitcoin işlem verisi şeffaf ve Blockchain üzerinde görülebiliyor. Bitcoin ağı, 500 süper bilgisayarın bir araya gelmiş halinden daha güçlü.

 

 Bitcoin’in sıkıntı yaratan işlemi olarak da geri dönüşsüz olması olarak nitelendiriliyor. Örneğin, 2016’da bir Bitcoin kullanıcısı kazayla 5 dolar yerine 137.000 dolar gönderdi ve geri alamadı.

 

 Anarşik yapısı veya ulus-devlet yapısından bağımsız olması da uluslarası ilişkiler teorileri arasında kolayca dikkat çeker nitelikte. Örneğin, 4.000 Bitcoin Kasım 2016’da Wikileaks’a bağışlandı. 2017 Eylül’ünde 4.204 BTC’ye ulaşıldı.

 

 10 yıl içinde 17 milyon bitcoin’in kullanıma girmesi bekleniyor. Austin Craig’le Beccy Bingham ünlü ‘’Life on Bitcoin’’i 90 gün boyunca sadece Bitcoin’le nasıl yaşadıklarını anlatıyor.Bitcoin ödemesi kabul eden şirketler arasında Microsoft, Overstock, Dell, Expedia, Dish Network gibi şirketler var.

 

 Bitcoin 2017’de Japonya’da 300.000 dükkanında geçerli. Belçika ve İsviçre Bitcoin’den vergi almıyor. Bitcoin’in yasadışı sayıldığı ülkeler Suudi Arabistan, Bolivya, Ekvator ve Bangladeş gibi gelişmemiş ülkeler.

 

 Temmuz 2010’da Bitcoin’e yatırdığınız 100 doların şu anki karşılığı 6 milyon dolar. Gelişmiş bölgelerin Amerika kıtasındaki iyi bir örneği olan Kuzey Amerika’da da Bitcoin kullanımının her geçen gün daha çok aktive olduğunu gözlemliyoruz. Dünya’daki Bitcoin ATM’lerinin 75’inden fazlası Kuzey Amerika’da.

 

 3.000 satır kodla yola çıkan Bitcoin çekirdeği şu anda 100.000 satırdan daha uzun. 48,5 ile Genesis Coin ve 19,74’le General Bytes en büyük Bitcoin ATM üreticileri. Hacklenen iki büyük Bitcoin borsası 2014’te Mt.Gox ve Haziran 2017’de Bithumb.

 

 Madenciliğe ödül olarak verilen Bitcoin sayısı her 4 yılda bir yarıya iniyor. Bu işlem 64 kez gerçekleştiğinde 21 milyon Bitcoin’in tümü de piyasada olacak. Çin maden havuzları Bitcoin ağının toplam hashrate’inin yaklaşık 81’ini kontrol ediyor. Madenciliğe ödül olarak verilen Bitcoin sayısı her 4 yılda bir yarıya iniyor. Bu işlem 64 kez gerçekleştiğinde 21 milyon Bitcoin’in tümü de piyasada olacak.

 

 Özetle, Türk siyasetinin girmiş olduğu kısır döngü gündemi dışındaki dünyaya gençler olarak daha sıkça bakmamız gerekiyor. Farklı sistemlerin üzerinde kafa yormalıyız. Bu yüzden de gençlerin siyasete katılımı ve iktidara gelmesi şart olmuştur. Geçmiş yüzyıllarda yaşı büyük olanın daha tecrübeli olması artık bir çelişki içerisindedir. Çünkü yaş ilerledikçe teknolojiye adaptasyon azalmaktadır.

 

 Gençlere güvenilmemesi aile içinde başlar ve tüm sosyal gruplara ulaşır. Bu güvenin sağlanması için var gücümüzle uğraşmalıyız. Klişe önerilere karnımız yok, bizi geleceğe ütopik ve yaratıcı düşünme ulaştıracaktır.

 

 

Aybars Öztuna

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu