BİLİM KURULU ÜYESİ Prof. TEZER’DEN KUAFÖRLERE UYARI

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, berber ve kuaförlere, “Randevusuz çalışmayın, misafir kabul etmeyin, az personelle çalışın. Gazete, mecmua, yiyecek ikramı olmayacak. Hasta odasına giriyormuş gibi düşüneceğiz hem karşımızdakini korumak hem de kendimizi korumak için. Elimizi girişte berberin önceden hazırlamış olduğu dezenfektanla temizleyeceğiz ve berbere gireceğiz” uyarısında bulundu. 

 

 

Koronavirüs vaka ve ölüm sayılarında azalma olduğunu kaydeden Prof. Dr. Tezer, kurallara uyulmadığı takdirde rakamların yükselebileceğini belirtti. Tezer, “Hep bu olayın bittiği anlamına gelmediğini söylüyoruz. Bazen dalgalanmalar da gösterir, artabilir. Maskemizin, mesafemizin ve el hijyenimizin şiddetle devam etmesi gerekiyor.” dedi.

 

 

Klimalarla ilgili de uyarılarda bulunan Prof. Dr. Tezer, “Sizde mikroorganizma varsa yanınızda biri varsa klimaları çok açıp hava akımı oluşturduğunuzda bir risk oluşturabilir. Ancak arabalarda maskesiz oturulmuyor” diye konuştu. 

 

 

Tedbir sürecinin 2021 yılında devam edebileceğini vurgulayan Tezer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sürecin hemen bitmeyeceği tüm dünyada biliniyor. Belki 2021’de de olacak. Bizim istediğimiz bu süreci rahatlatabilmek. Yazın da yönetilmesi gereken bir süreç. Onun için de gerekli bütün önlemler alınıyor.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu