BAŞKENT’İN TESCİLLİ DEĞERLERİ

12 ürünüyle Coğrafi İşaretler listesinde yer alan Ankara’nın 6 ürünü daha tescil bekliyor. ATO Başkanı Gürsel Baran, “Coğrafi İşaret katma değer ve istihdam oluşturuyor, üretici gelirlerini yükseltiyor, kırsal nüfusu yerinde tutuyor, tarımsal üretimin çeşitliliğini teşvik ediyor ve özgün ürünlerin gelişmesini sağlıyor” dedi.

Türkiye genelinde 2019 yılı verilerine göre Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından ‘Coğrafi İşaret’le (Cİ) tescillenerek kalitesi, kaynağı ve gelenekselliği korumaya alınan 470’in üzerinde değer bulunuyor. Ankara ise farklı ilçelerinde üretilen 7 gıda, 2 el sanatı, birer bitki türü, maden ve tarım ürünü olmak üzere, toplamda 12 ürünle Coğrafi İşaretler listesinde yer alıyor. ATO tarafından Anadolu’nun yöresel ürünlerinin tanıtıldığı ‘Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nde, Ankara’nın yanı sıra birçok şehrin Coğrafi İşaretli (Cİ) ürünleri görücüye çıkıyor. 6 ürünün tescil alması için başvuru yapan ve bugüne kadar 4 ürüne Coğrafi İşaret kazandıran ATO, geçtiğimiz yıl ikincisini düzenlediği bu etkinlikle kentin değerlerinin uluslarası piyasaya taşınmasını amaçlıyor.

ATO Başkanı Gürsel Baran, Ankara’nın değerlerinin coğrafi işarete kavuşması için çalışmalarını sürdüreceklerini belirterek şunları söyledi: “Coğrafi İşaret katma değer ve istihdam oluşturuyor, üretici gelirlerini yükseltiyor, kırsal nüfusu yerinde tutuyor, tarımsal üretimin çeşitliliğini teşvik ediyor ve özgün ürünlerin gelişmesini sağlıyor. Türkiye’nin 470 tescilli coğrafi işaretli ürününün toplam pazarı 1.5 milyar avro’ya denk geliyor. Yine coğrafi işaret tescili alabilecek potansiyele sahip 2 bin 500 ürün olduğu ve bu potansiyelin harekete geçirilmesiyle 20 milyar doları aşan bir gelir elde edebileceğimiz belirtiliyor. Bizim halen Avrupa Birliği’nden tescil alan üç ürünümüz, tescil için başvurusunu yaptığımız 15 ürünümüz var. Bu sayıları artırmamız gerekiyor. Ankara’nın coğrafi işaretli ürünleri için de Ankara Ticaret Odası olarak çalışıyoruz. Oda olarak, Ankara döneri, Ankara simidi, Ankara Tavası ve Ankara Erkeç pastırması için başvurumuzu yaparak tescil aldık. Ankara tiftiği ve Ankara balı için de coğrafi işaret başvurumuzu yaptık.” dedi.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu