Başkentin Tarihi ve Turistik İlçesi Beypazarı’na Sıcağa Rağmen Turist Geldi

Yaşar Tonbak / ANKARA- BEYPAZARI

Başkentin tarihi ve turistik ilçesi Beypazarı’na sıcağa rağmen oldukça turist aldı.

Kültür gezileri kapsamında Beypazarı Ziyaretinde bulunan Hasan Deniz, Edirne’li olduğunu ve Beypazarı’nı görmek için geldiklerini söyledi.

Edirne’nin olduğu gibi Beypazarı İlçesinin de tarihinin ve geçmişinin çok eskilere dayandığını anlatan Hasan Deniz, “ Osmanlı’nın ayak izlerinin olduğu ve Osmanlı idaresinde olduğu dönemlerde şehir ve kasabalarda birçok eser yapılarak, bizlere bırakılmış. Osmanlı torunuyuz diyoruz ve Osmanlı dönemi eserlere en kadar sahip çıkıyoruz. Beypazarı İlçesinde de pek çok tarihi eser bulunuyor. Bunların arasında, hanlar, hamamlar, konaklar, gözetleme kuleleri ve en önemlisi de yemek kültürü.” Şeklinde konuştu.

Cuma akşamı Beypazarı İlçesine geldiklerine değinen Hasan Deniz, şunları kaydetti:

“Havaların sıcak olmasına rağmen gezimizi aksatmadık. Taki, kalkıp Edirne’den gelmişiz. Bu güzellikleri görelim istedik. Konaklarını gezdik. Kültür Evi müzesi ziyaretinde bulunduk. Çarşının tam ortasında bulunan Suluhan kervan Sarayı’nı gezdik. Restore edilerek günümüz kazandırılmış bir eser. İnözü vadisi gezisinde bulunduk. Karşımızda kaya mağaraları, heybetli bir şekilde bize, bizde onlara bakıyorduk. Tarihi İpekyolu üzerinde bulunan Beypazarı İlçesinde 2 gün dolu dolu bir gün geçirdik. Herkese tavsiye ederim.”

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu