BAŞKENT GENÇLİK MECLİSİNDEN "ŞİZOFRENİ NE DEĞİLDİR?" TOPLUMSAL ADAPTASYON ETKİNLİĞİ
Haber
15 Mayıs 2022 - Pazar 12:47
 
BAŞKENT GENÇLİK MECLİSİNDEN "ŞİZOFRENİ NE DEĞİLDİR?" TOPLUMSAL ADAPTASYON ETKİNLİĞİ
KENT KONSEYİ Haberi
BAŞKENT GENÇLİK MECLİSİNDEN

Başkent Gençlik Meclisi Sosyal Farkındalık Alt Çalışma Grubu, AYBÜ Psikoloji Topluluğu ve Türkiye Şizofrenler Derneği paydaşlığında, Şizofreni Hastalığını atlatmış bireyleri topluma adapte etmek üzere 13-14 Mayısta çeşitli sosyal adaptasyon etkinlikleri düzenlendi. 

"Şizofreni Ne Değildir?" etkinliği 13 Mayısta Kuşcağız Aile Yaşam Merkezi'nde  Prof. Dr. Özden YALÇINKAYA ALKAR'ın "Şizofreniyi Anlamak" adlı sunumuyla başladı. Sunumda Şizofreni Hastalığı ile ilgili detaylı bilgiler verilerek, toplumda bu hastalığa dair çok fazla sanrıların olunduğu üzerinde duruldu. Şizofreni Hastalığının hayatın bir gerçeği olduğu ve herkesin başına gelebilecek travmalar ile ortaya çıkabileceği belirtildi. Şizofrenin kontrol altına alınabilecek bir hastalık olduğunu ve doğru bir tedavi ile hastanın sağlıklı bir birey olarak yaşayabileceği aktarıldı. 

 

 

Şizofreni Hastalığını atlatmış bireyler ve aileleri, gençlere hastalık ile ilgili yaşanmışlık öykülerini anlattı. Şizofreni hastalığının ani travmalar sonucu da oluşabildiğini, erken tanı konmasının hastalığı kontrol altına almada çok önemli olduğu vurgulandı. 

İlk günki etkinliğin ikinci aşamasında, gençler ve şizofreni hastalığını atlatmış bireyler, sosyal adaptasyon için interaktif katılımcı oyunlar oynadılar. Şizofreni Hastalığını atlatmış bir bireyin gitar çalması keyifli anlar yaşattı. 

 

 

Sosyal adaptasyon etkinliklerinin devamında Şizofreni Hastalığını atlatmış bireyler, Başkent'in Gençleriyle birlikte çeşitli spor faaliyetlerinde(bowling, masa tenisi, langırt) bulundular. 

 

 

"Şizofreni Ne Değildir?" Etkinliğinin ikinci günü  Türk Tarih Müzesi Gezisiyle başladı. Rehber eşliğinde Türk Tarih Müzesi gezildi. Gezide, Gençlere ve Şizofreni Hastalığını atlatmış bireylere, Türk Tarihinin önde gelen isimleri hakkında detaylı bilgiler verildi. Etkinliğin devamında müzede bulunan Türk Otağı'nda yine çeşitli sosyal adaptasyon etkinlikleri düzenlendi.

 

 

Başkent Gençlik Meclisi, AYBÜ Psikoloji Topluluğu ve Türkiye Şizofreni Federasyonu Derneği ile ortak düzenlenen bu projede; Şizofreni Hastaları ile ilgili ön yargılı yaklaşımlar kırıldı. Şizofreni Hastalığı atlatmış bireylerin toplumsal ilişkilerinin zayıflaması yerine, topluma kazandırılması yönünde faaliyetlerin özellikle gençler vasıtasıyla günden güne artması gerektiği "Şizofreni Ne Değildir?" Projesi ile gündeme geldi.

 

Kaynak: Editör: Rümeysa KIRMIZI
Etiketler: BAŞKENT GENÇLİK MECLİSİ, ANKARA KENT KONSEYİ, SOSYAL FARKINDALIK
Yorumlar
Haber Yazılımı