BARAN’DAN “KORONAVİRÜS FIRSATÇILIĞI” UYARISI

ATO BAŞKANI BARAN, KORONAVİRÜS SALGINI NEDENİYLE BAŞTA GIDA SEKTÖRÜ OLMAK ÜZERE, ÜRÜN FİYATLARINA SPEKÜLATİF ZAM UYGULAYARAK FIRSATÇILIK YAPMAK İSTEYENLER OLABİLECEĞİNİ BELİRTTİ.

 

BARAN, BAŞKENTLİLERİN KORONAVİRÜS FIRSATÇILIĞI YAPANLARI, ATO’NUN WEB SİTESİ, (312) 201 82 55 NUMARALI TELEFON, (312) 201 82 56 NUMARALI FAKS YA DA disiplin@atonet.org.tr E-POSTA ADRESİ KANALIYLA ATO DİSİPLİN KURULU’NA BİLDİRMELERİNİ İSTEDİ.

 

BARAN: “DÜNYADAKİ VE ÜLKEMİZDEKİ GELİŞMELERİ TAKİP EDİYORUZ. FELAKETTEN BESLENMEK YERİNE İYİLİĞİ ÇOĞALTMAMIZ GEREKEN ZAMANDAYIZ”

 

12 MART 2020-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, virüs salgını korkusundan faydalanan fırsatçıların gıda başta olmak üzere ürün fiyatlarına spekülatif zam yapabileceğini belirterek, vatandaşlardan virüs fırsatçılarını https://www.atonet.org.tr/TuketiciRehberi adresinden, (312) 201 82 55 numaralı telefondan, (312) 201 82 56 numaralı fakstan ya da disiplin@atonet.org.tr e-posta adresinden ATO Disiplin Kurulu’na bildirmelerini istedi.

 

ATO Başkanı Baran, yaptığı yazılı açıklamada, tüm dünyayı etkisi altına alan Türkiye’de ise erkenden alınan önlemlerle daha gelmeden mücadele edilen korona virüsünün ticarette karaborsa ve stokçuluk fırsatı olarak görülmemesi gerektiğini kaydetti. Baran, “Dünyadaki ve Ülkemizdeki gelişmeleri takip ediyoruz. Felaketten beslenmek yerine iyiliği çoğaltmamız gereken zamandayız” dedi.

 

-PANİK YERİNE SUKUNET-

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın bir kişinin koronavirüs tanısıyla hastanede tedavi altına alındığını açıklamasının ardından vatandaşların panik halinde gıda ve ihtiyaç maddeleri alışverişine çıktığını kaydeden Baran, vatandaşları panik yapmak yerine sakin olmaya davet etti. Baran, şu anki koşullarda gıda ya da diğer ihtiyaç maddelerinin temininde herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağını belirtti.

 

 

-DİSİPLİN KURULU’NA BİLDİRİN- 
 

 

Virüs fırsatçılarının ürün fiyatlarını fahiş oranda artırdığına ilişkin sözlü şikâyetler aldığını belirten Baran, “Maske, dezenfektan ve kolonyaya olan yoğun talep, bu ürünlerin fiyatını bütün dünyada artırdı, ancak bizde bu artışın 50 katına varan spekülatif oranlarda yapıldığı belirtiliyor. Bunlar gerçekten çok üzücü. Başkent’te vatandaşlarımız fahiş fiyat artırdığını belirlediği, karaborsa ya da stokçuluk yaptığını gördüğü üyelerimizi Ankara Ticaret Odamızın Disiplin Kurulu’na bildirebilirler” diye konuştu. Baran, Ankara Ticaret Odası Disiplin Kurulu Başkanlığı’nın Oda üyelerinden meslek onuruna veya meslek düzen ve geleneklerine uymayan eylem ve davranışlarda bulunanlarla, müşterisine karşı mesleki görevini yapmayan veya görevinin gerektirdiği dürüstlüğe uygun şekilde davranmayanlar hakkında Kanunda yazılı disiplin cezalarını uygulama yetkisine sahip olduğunu söyledi.

 

 

Baran, ATO’nun web sitesinde “Tüketici Rehberi” başlığı altında Disiplin Kurulu’na başvurmak için gereken dilekçe örneğinin de yer aldığını bildirdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu