ATO, İskenderun’da Prefabrik Yaşam Alanı Kurdu

ATO İSKENDERUN’A PREFABRİK YAŞAM ALANI KURDU…

 

 

PREFABRİKLERDE, BUZDOLABINDAN SU ISITICISINA, KOLTUKTAN NEVRESİME, YATAKTAN MASA-SANDALYEYE KADAR BİR AİLENİN İHTİYACI OLABİLECEK HER TÜRLÜ EŞYA DA ATO TARAFINDAN TEMİN EDİLDİ.

 

PREFABRİK İÇİNDE YER ALAN AHŞAP MOBİLYALAR ATO TARAFINDAN ANKARA MOBİLYACILAR SİTESİ’NDE ÜRETTİRİLDİ.

 

PREFABRİK YAŞAM ALANINDA ÇOCUK OYUN ALANLARININ YANI SIRA ÇOCUKLARIN EĞİTİM ALABİLECEĞİ ANAOKULU İLE BİR DE ÇAMAŞIRHANE YER ALIYOR.

 

ATO BAŞKANI BARAN, “KALICI KONUTLAR YAPILANA KADAR PREFABRİKLERİN VATANDAŞLARIMIZ İÇİN YUVA OLMASINI VE BAYRAMI HUZUR İÇİNDE KARŞILAMALARINI İSTEDİK”

 

BARAN: “YARALARIMIZI BİRLİKTE SARMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

 

16 Nisan 2023-Ankara Ticaret Odası (ATO) Kahramanmaraş merkezli 11 il’de yıkıma neden olan depremin ardından, İskenderun’daki depremzede vatandaşların kalıcı konutlar inşa edilene kadar en iyi şartlarda yaşayabilmeleri için bir prefabrik yaşam alanı kurdu. ATO tarafından yapılan “Ankara Ticaret Odası 100. Yıl Barınma ve Sosyal Yaşam Alanı”,  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD) teslim edildi ve 96 aile ikamet etmeye başladı. Depremin yaralarını sarmak için ilk günden bu yana çalışma yürüttüklerini kaydeden ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, “Kalıcı konutlar yapılana kadar kurduğumuz prefabriklerin vatandaşlarımız için yuva olmasını ve bayramı huzur içinde karşılamalarını istedik” dedi.

 

Ankara Ticaret Odası’ndan yapılan yazılı açıklamada, ATO’nun İskenderun’da depremzede vatandaşlar için kurduğu “Ankara Ticaret Odası 100. Yıl Barınma ve Sosyal Yaşam Alanı” hakkında bilgi verildi. ATO’nun yerli bir firmaya sipariş vererek ürettirdiği prefabrikler İskenderun Belediyesi’nin tahsis ettiği Çay Mahallesi’ne kurularak AFAD’a teslim edildi. 

 

-MOBİLYALAR SİTELERDEN-

 

Her bir prefebrik yapı içerisinde iki katlı iki ranza, dört yatak, dört nevresim ve dörder adet yorgan, alez ve yastık takımları, dörder adet el ve banyo havluları, ikili kanepe, bir buzdolabı, bir ısıtıcı, bir su ısıtıcısı, bir elbise dolabı, bir normal dolap, iki perde, bir ayakkabılık, bir kütüphane, bir tezgâh altı dolap ve tezgâh yer alıyor. Prefabriklerin MDF birinci sınıf malzeme olan ahşap mobilyalarıATO tarafından Ankara Mobilyacılar Sitesi’nde ürettirildi. Yastık, yorgan ve nevresim takımları ise HERDEM Toplumsal ve Kültürel Değerleri Yaşatma Derneğitarafından ücretsiz olarak karşılandı.

 

Tüm ihtiyaçların karşılanacağı şekilde tasarlanan “ATO 100. Yıl Barınma ve Sosyal Yaşam Alanı”nda 10 adet çamaşır makinesi ile 10 adet çamaşır kurutma makinesinin yer aldığı ayrı bir de prefabrik çamaşırhane alanı inşa edildi.

 

-ÇOCUKLARA OYUN VE EĞİTİM ALANI-

 

ATO’nun kurduğu prefabrik yaşam alanı, depremden en çok etkilenen çocuklar da düşünülerek dizayn edildi. Prefabriklerin ortasında çocuklar için bir oyun alanı ayrıldı. İçerisinde çocukların gökyüzünü de görebilecekleri ve bu nedenle Gökyüzü Evleri olarak isimlendirilen iki ayrı kubbe şeklinde oyun alanı kuruldu. Prefabrik yaşam alanı içerisinde ayrıca ATO’nun 61 No’lu Özel Eğitim – Öğretim Hizmetleri Meslek Komitesi’nin destekleriyle Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’ndan(UNICEF) temin edilen çadır içerisine eklenen masa-sandalye, oyuncak ve gerekli araç gereçlerle bir de anaokulu oluşturuldu.Milli Eğitim Bakanlığı tarafından anaokulunda çocuklara eğitim vermek üzere bir öğretmen de görevlendirildi. 

 

-YARALARI BİRLİKTE SARMAYA DEVAM EDECEĞİZ-

 

Ankara Ticaret Odası’nın depremin ilk dakikalarından itibaren bölgedeki ihtiyaçları gidermeye ve yaraları sarmaya çalıştığını kaydeden ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, depremin etkilediği illerde yaşamı, üretimi ve ticareti desteklemek için yaşam alanları kurulmasının önemli olduğunu söyledi.

 

Deprem felaketi yaşayan vatandaşların psikolojilerinin düzeltilerek, sosyal hayata dönmelerini sağlamak için ATO’nun 68 Meslek Komitesi ve üyeleriyle seferber olduklarını ifade eden Baran, “Mübarek Ramazan ayını tamamlamamıza ve bayramı karşılamamıza sayılı günler kaldı. Kalıcı konutlar yapılana kadar İskenderun’da kurduğumuz prefabriklerin vatandaşlarımız için yuva olmasını ve bayramı huzur içinde karşılamalarını istiyoruz. Gücünü birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularından alan milletimizin en kısa zamanda daha da güçlenerek yoluna devam edeceğine yürekten inanıyorum” dedi. 

 

-YERLİ MALI TERCİHİ-

 

Baran, prefabrikleri ve iç donanımlarını temin ederken yerli malı ürünleri tercih ettiklerini belirtti. Prefabrik içi ahşap ürünlerin Ankara Mobilyacılar Sitesi’nde üretildiğini, dokuma ürünlerin Ankara’da bulunan HERDEM Derneği tarafından karşılandığını kaydeden Baran, “Çamaşırhane içinde yer alan çamaşır ve kurutma makinaları BEKO tarafından ücretsiz olarak verildi. Depremzede kardeşlerimiz için seferber olan ve katkıda bulunan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Yaralarımızı birlikte sarmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu