ATO Başkanı Baran’dan Kredi Kartıyla Vergi Ödemesi Teşekkürü

 

ATO BAŞKANI BARAN’DAN “KARTLA VERGİ ÖDEMEDE LİMİTİN 500 BİN TL’YE YÜKSELTİLMESİ” TEŞEKKÜRÜ…

 

ATO BAŞKANI BARAN, KREDİ KARTIYLA VERGİ ÖDEMELERİNDE LİMİTİN 500 BİN TL’YE YÜKSELTİLMESİ NEDENİYLE EKONOMİ YÖNETİMİNE TEŞEKKÜR ETTİ.

 

BARAN “KREDİ KARTIYLA VERGİ ÖDEMESİ, HEM MÜKELLEFE HEM DE GELİR İDARESİNE KATKI SAĞLIYOR”

 

15 Nisan 2023- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, kredi kartıyla vergi ödemede limitlerin yükseltilmesi konusunun üyelerinin de talepleri arasında yer aldığını, ATO olarak konuyu sık sık gündeme taşıdıklarını belirterek kredi kartıyla vergi ödemesinde limitin 500 bin TL’ye yükseltilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti. Ekonomi Yönetimi’ne teşekkür eden ATO Başkanı Baran, “Kredi kartıyla vergi ödemesi, hem mükellefe hem de gelir idaresine katkı sağlıyor. Kredi kartıyla ödeme limitlerinin artması vergiye uyumlu mükellef sayısını da artıracaktır.” dedi.

 

ATO Başkanı Gürsel Baran, yazılı bir açıklama yaparak, devletin tahakkuk eden vergileri tahsil etmesinde kullanılan kredi kartı limitlerinin 200 bin TL’den 500 bin TL’ye yükseltilmesinin ATO üyeleri tarafından büyük memnuniyetle karşılandığını ifade etti. Ankara Ticaret Odası olarak kredi kartıyla vergi ödeme konusunu gündeme getirdiklerini ve Gelir İdaresi Başkanlığı(GİB) tarafından 50 bin TL’lik limit belirlenerek uygulamanın başlatıldığını hatırlatan Baran, “Limit önce 100 bin TL’ye, ardından 200 bin TL’ye yükseltildi. Günün ekonomik koşullarında bu limit de yetmeyince 500 bin TL’ye yükseltilmesi yönünde üyelerimizden talepler geldi. Biz de bu talebi Gelir İdaresi Başkanlığımıza ilettik, üyelerimizin çağrısına kulak vererek kredi kartı ile vergi ödeme limitini 500 bin TL’ye yükselttiler” dedi.

 

Kredi kartıyla ödeme yapmanın vergi mükellefleri açısından avantajlı olduğunu belirten Baran, “Vergi mükellefi olan üyelerimize Kurumlar Vergisi, ÖTV, KDV, Stopaj Vergisi ve Geçici Gelir Vergilerinin 500 bin TL’sini vergi daire veznelerinden veya gib.gov.tr adresi üzerinden kredi kartıyla ödeme imkânı sağlanması, vergi ödemelerinin işletmelerin nakit akışına bağlı olmaksızın gerçekleştirilmesine katkı sağlayacaktır” dedi.

 

Vergi mükelleflerinin nakit akışı yeterli düzeyde olmadığı zaman bu durumun ödemelerine yansıyabildiğini kaydedenBaran, “Devletimiz her zaman vergiye uyumlu mükellef sayısını artırma gayreti içerisinde. Kredi kartı, ödeme kolaylığı sağladığı için vergiye uyumlu mükellef sayısını artıracaktır. 200 bin TL olarak kullanılan ödeme limitinin günün ekonomi koşulları dikkate alınarak 500 bin TL’ye çıkartılması reel sektör açısından faydalı bir gelişme oldu. Üyelerimiz taleplerine olumlu karşılık vererek, ticari hayatın devamı için reel sektör lehine uygulama gerçekleştiren Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Nureddin Nebati başta olmak üzere Gelir İdaresi Başkanımız Sayın Bekir Bayrakdar ve emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

 

-KREDİ KARTIYLA ÖDEMEDE LİMİTLERİN KALDIRILMASI TALEBİ-

 

Baran, kredi kartıyla ödemede limitlerin kaldırılarak, işletmenin mali gücü nispetinde alacağı kredi kartıyla sınır olmaksızın ödeme yapma imkânı getirilmesinin vergi ödemesini daha da kolaylaştıracağına ve vergi gelirlerini artıracağına dikkat çekti. Baran, çoklu kredi kartıyla ödeme yapılmasına da imkan verilmesi gerektiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu