ASİDER iftarda buluşturdu

Almanya İserlon merkezli ve kısa adı ASİDER olan Avrupa Sinoplular Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği 5 Nisan Cuma günü, Gelsenkirchen’deki DİTİB Mescid-i Aksa Cami toplantı salonunda bir iftar yemeği verdi.

featured

ASİDER iftarda buluşturdu

M. Pehlivan / M. Blach–GELSENKİRCHEN

İftara, TBMM AK Parti Sinop Milletvekili Dr. Nazım Maviş, T.C Essen Başkonsolosu Taylan Özgür Aydın, T.C. Münster Başkonsolosluğu’nu temsilen Muavin Konsolos Dündar Evliyaoğlu, Ahlen Belediye Başkan Yardımcısı Serhat Ulusoy, T.C. Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Sabri Yolcu, SPD KRV Milletvekili Sebastian Watermeier, Oer-Erkenschwick Belediye Başkanı Carsten Wewers, ayrıca birçok STK temsilcileri, Sinoplu İş insanları ve Avrupa’nın dört bir yanından gelen Sinoplular katıldılar. Sunumunu Bayram Çetin, Barış Aydın’ın yaptığı iftar programı öncesinde Asider Dernek Başkanı Ali Çalışkan bir selamlama ve açılış konuşması yaptı. Başkan Ali Çalışkan zorlaşan hayat şartları parelelinde gençlerin Türkiye’ye aidiyetlerini kaybetmeme adına özellikle askerlik ve izin dönemi uçak biletlerinin fahiş artışını dile getirdi.

Başkonsolos Taylan Özgür Aydın ise yaptığı konuşmada özellikle yine Solingen başta olmak üzere Başkonsolosluklara yapılan ırkçı saldırılara gündeme getirip provokasyonlara karşı vatandaşlarımıza sağ duyulu olunması çağrısında bulundu. AK Parti Sinop Milletvekili Dr. Nazım Maviş Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarını bildiklerini ve çözümleri için çalıştıklarını söyledi. Maviş, Sinop’un şu anda alt yapı çalışmalardan dolayı olarak inşaat halinde olduğunu ama yaz aylarında büyük bir bölümün biteceğini ifade etti. Maviş konuşmasının son bölümde ise Gazze’de ki yaşanan zulme değindi. Protokol konuşmalarında SPD KRV Milletvekili Sebastian Watermeier ve CDU’ lu Oberhausen Belediye Meclis Üyesi Sadettin Tüzün davetten duydukları memnuniyeti dile getiren günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalarını yaptılar.

Program öncesinde ve sonrasında sahne alan alan İncesaz Türk Sanat Müziği Korosu’nun değerli müzisyenleri çeşitli ilahi ve ezgileri seslendirerek katılımcıların gönüllerine hitap ettiler. ASİDER-Avrupalı Sinoplular Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Türkiye in Essen Essen Eğitim Ataşeliği ASİCEN-Almanya Sinoplular Cenaze Yardımlaşma Fonu

ASİDER iftarda buluşturdu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu