‘ANKARAGÜCÜ OLARAK HALA TEREDDÜTLERİMİZ VAR’

Mert, “Arjantin ve Meksika’da, belli süre küme düşme kalktı. UEFA’ya bağlı büyük ülkelerden Hollanda, ligini iptal edip küme düşmeyi kaldırdı. Türkiye’de de işin sonu oraya doğru gider diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 

MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı Fatih Mert, Süper Lig’de bu sezon küme düşmenin kaldırılması fikrine 6-7 kulüp başkanının sıcak baktığını söyledi.

Mert, daha önce dile getirdiği Süper Lig’de bu sezon küme düşmenin olmaması düşüncesiyle ilgili destek gördüğünü belirtti.

Birçok ülkede bu sezon küme düşmenin olmayacağını vurgulayan Mert, “Birçok kulüp başkanı bu fikri destekliyor. Bire bir görüştüğüm başkanlar arasında bu fikri savunan en az 6-7 kulüp başkanı var. Arjantin ve Meksika’da belli süre küme düşme kalktı. UEFA’ya bağlı büyük ülkelerden Hollanda, ligi iptal edip küme düşmeyi kaldırdı. Türkiye’de de işin sonu oraya doğru gider diye düşünüyorum” diye konuştu.

 

ANKARAGÜCÜ OLARAK HALA TEREDDÜTLERİMİZ VAR

 

Mert, liglerin 12 Haziran’da tekrar başlamasını beklediklerini ancak bu tarihin kesin olarak kendilerine hızlı bir şekilde söylenmesi gerektiğini aktardı.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir’in kendilerine en iyi ihtimalle 12 Haziran-26 Temmuz tarihlerinde ligi oynatacaklarını söylediğini anlatan Mert, şöyle konuştu:

“Bu, Bilim Kurulu’nun vereceği tavsiye kararlar sonrası ve Türkiye’de salgının azalmasıyla maçların oynanabileceğine yönelik rapor verilmesiyle hayata geçebilir. Ligin oynanması konusunda MKE Ankaragücü olarak hala tereddütlerimiz var. Takımımız 4 Mayıs’ta toplanacak. İlk başta tesis kullanmadan gruplar halinde antrenman yapılacak. Ondan sonraki sürece göre de tesisi açıp açmayacağımıza karar vereceğiz. Bir takvim belirlenmesi ister istemez kulüpleri strese sokuyor. Kimse hazırlıklarda geç kalmak istemiyor. Federasyondan gelecek haberi bekliyoruz. Sayın Bakanımızın başkanlığında federasyon başkanları toplantı yapacak. Bu toplantıdan sonra söylenecek takvimi bekliyoruz. Biz şu anda 12 Haziran’ı düşünerek 4 Mayıs’ta antrenmanlara başlama kararı aldık. Ne kadar sağlıklı bu, bunu bilmiyoruz.”

 

FUTBOLCULARIN PSİKOLOJİSİNİ DÜŞÜNMEK GEREK

 

“Fransa’nın Lille takımında oynayan Yusuf Yazıcı’nın açıklamalarını takip ettim. Fransa’da liglerin sonlandırılmasının çok iyi olduğunu söyledi. Futbolcuların bu psikolojide ailesini de düşünerek futbol oynamasının zor olduğunu belirtti. Yurt dışında oynayan bir ismin söylemesi biraz daha iyi oluyor. Türkiye’de oynayan bir futbolcu bunu söylese belki daha farklı anlaşılabilir. Devletimiz sürecin başından itibaren yaptıklarıyla dünyada bunu en iyi yöneten ülke olmamızı sağladı. Maçları hemen seyircisiz oynatıp ertelediler. Devlet büyüklerimiz gerekli kararı alır, kimseyi de mağdur etmez. Onlar en adil şekilde kararı verir. Maçların tek bir şehirde oynanmasına karşıyız. Zaten lig oynanırsa yüzde yüz seyircisiz olacak. Hatta önümüzdeki sezon bile büyük oranda seyircisiz oynanacak. Bu yüzden bir şehre gidip 1,5-2 ay orada kalmak mantıklı gelmiyor.”

 

YAYINCI KURULUŞTAN BİZE BİR ÖDEME YAPILMADI

“Maddi olarak zaten zor günler geçiren kulüpler, bu salgınla daha da zor duruma düştü. Kulüplerin ekonomik olarak darboğazda. Bu salgınla birlikte biz de iyice daralmaya başladık. Sponsorluk gelirleriyle, bağışlarla, şehrin önde gelenlerinin destekleriyle işi götürebiliyorduk. Şu an herkes salgınla ilgili konularla uğraşıyor ve herkes kendi canının derdinde. Bir şirkete gidip bize sponsor olur musunuz diyemiyoruz şu günlerde. Spor kulüplerinin işi zor. Yayıncı kuruluştan bize bir ödeme de yapılmadı. Zaten yapılsa da kulübe para girmiyor, gelirlerimiz temlikli. Sonuçta kulübün borcundan düşüyordu. Şu anda bu gelirimiz de yok. 10-15 gün önce yönetim olarak bir miktar ayarlayıp bu paralarla borç ödedik. Futbolculara da ödeme yapmalıyız. Onlar da buradan geçimini sağlıyor. Açıkçası borç bulmaya çalışıyoruz. Federasyon da ödemelerle ilgili henüz bizimle iletişime geçmedi. Hatta bizim talep ettiğimiz, hak ettiğimiz bazı şeyler var, onlar da bekliyor. Federasyonda da anladığım kadarıyla bir ekonomik sıkıntı var. Federasyonun bize gönderdiği bir şey yok.”

 

YÜKSEK RAKAMA OYNAYANLARDAN İNDİRİM İSTEYECEĞİZ

 

“Futbolcu maaşlarında indirim gündemde. Şu ana kadar hiçbir futbolcumuzla görüşme yapmadık. Bunun için bir araya gelmeyi bekliyoruz. Pazartesi gününden itibaren bir görüşme olacak. Süreç çok önemli. Ligi oynayıp oynamayacağımızın netleşmesi gerekiyor. Buna bağlı olarak da futbolcularla konuşmamız gerekiyor. Düşünüldüğü kadar kolay değil bu iş. Bizimle birlikte düşme potasında olan 7-8 takım var. Şampiyonluğa oynayanlar var. Bu takımlar futbolcularına sen şu kadar indirim yap dediğinde istediği oranı almakta zorlanır. Futbolcuların da haklılık payı var. Çünkü onlar da bu maaşlarla geçiniyor. Tabii ki yüksek rakama oynayanlardan bir indirim talep edeceğiz, etmek zorundayız. UEFA’nın belirlediği yüzde 30 gibi bir zarar gözüküyor. Bu zararı futbolcudan isteyip alabilir miyiz, bilemiyorum. Oturup konuşacağız.”

 

TANDOĞAN SAHASI TEMMUZ’A HAZIR

Mert, tesislerdeki sahanın yapımına başlanacağını ve temmuz ayının başında bitirileceğini aktardı. Mert, sahanın yapımıyla modern tesislere sahip ve altyapısı daha da güçlü bir Ankaragücü göreceklerini dile getirip, “Yüklenici firma ile yapılan görüşmelerde, yapılacak sentetik sahanın temmuz ayının başında bitirilmesi planlanıyor. Tandoğan Tesisleri yenilenerek, modernize edilmesi konusunda birçok çalışma tamamladı. Sahanın hizmete girmesi ile birlikte geleceğe umutla bakan, modern tesislere sahip ve alt yapısı daha da güçlü bir Ankaragücü göreceğiz” dediAnkaragücü Başkanı Fatih Mert, kulübün altyapısında görevli yöneticilerle, tesislerin işleyişiyle ilgili toplantı yaptı. Toplantıda, yönetim kurulunun göreve geldikten sonra yapılan ve yapılması planlanan projeler konuşuldu. Tandoğan Tesisleri’ni inceleyen Mert, burada altyapıdan sorumlu Asbaşkanlar Müslüm Benli ve Soner Kurt, Başdanışmanı Mustafa Başer, Gençlik Geliştirme Teknik Sorumlusu Metin Barut ve Altyapı Genel Koordinatörü Cengiz Paça ile bir araya geldi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu