ANKARA SANAYİLEŞMEDE İSTİKRARI YAKALADI
Haber
16 Temmuz 2020 - Perşembe 09:51 Bu haber 554 kez okundu
 
ANKARA SANAYİLEŞMEDE İSTİKRARI YAKALADI
STK Haberi
ANKARA SANAYİLEŞMEDE İSTİKRARI YAKALADI

OSİAD Başkanı Süleyman Ekinci, İSO ilk 500 listesinde yer alan başkent firmaları için “Ankara’nın sanayileşmesinde bir istikrar ve süreklilik oluştuğunu görüyoruz” dedi. 

 

 

 

Ostim Sanayici ve İşinsanları Derneği (OSİAD) Başkanı Süleyman Ekinci, Türkiye’nin ilk 500 firma listesine giren 29 firma ile gurur duyduklarını söyledi.

 

 

 

İSO’nun açıkladığı verileri değerlendiren Ekinci, ülkenin içinde bulunduğu olumsuz ekonomik şartlara rağmen işletmelerin üretmeye, ihracata devam ettiğini söyledi. Bir memur şehri iken sanayi havzasına dönüşen Ankara’daki bu nitelik değişiminin ekonomik göstergelerden de anlaşıldığını ifade eden OSİAD Başkanı Süleyman Ekinci, 13 OSB’nin faaliyet gösterdiği Ankara'da, üniversiteler, teknoparklar ve araştırma merkezlerinde gerçekleştirilen bilgi ve teknoloji üretiminin katma değeri yüksek ürünlerde Ankara’yı üst sıralara taşıdığını anlattı. Nitekim, İSO’nun ilk 500 firma listesinde yer alan firmaların çoğunluğunun yüksek teknolojili ürün ürettiğini ifade eden Ekinci, Aselsan, Tusaş, Roketsan, Man, Havelsan, FNSS, Hidromek gibi firmaların Ankara’nın lokomotif firmaları olduğunu belirtti.

 

 

 

Ekinci, bu yıl İSO 500 listesinde Ankara’dan 29 firmanın yer aldığını, 15 firmanın geçen yıla göre listede üst sıralara çıktığını, bunun orta ve ileri teknoloji yoğunluklu sanayilerin katma değer içindeki payının da artması şeklinde yorumlanabileceğini söyledi. Ankaralı 14 firmanın listedeki yerinin gerilediğini, ilk 500 listesine üç firmanın ise yeni giriş yaptığını dile getiren Ekinci, “Savunma sanayinde, otomotiv ve enerji sektöründe faaliyet gösteren firmalar durumunu daha da iyileştirmiş görünüyor. İnşaat sektörüyle bağlantılı firmaların ise kan kaybettiği anlaşılıyor. Ancak genel bir değerlendirme yapacak olursak Ankara'nın sanayileşen şehir iddiasını güçlendirerek devam ettirdiğini söyleyebiliriz” dedi.  

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: OSİAD, SÜLEYMAN EKİNCİ, SANAYİ
Yorumlar
Haber Yazılımı