ANKARA SANAYİİNDEKİ COVİD-19 TARAMALARI DEVAM EDİYOR

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı iş birliğiyle Ankara Sanayi Odası’nın  koordinasyonunda Ankara’daki sanayi işletmelerinde çalışanlara yönelik dün başlayan korona virüs (Kovid-19) tarama testleri ASO 1. ve 2. OSB’lerde bugün de devam etti.

 

 

Testler ilk olarak 9 Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve diğer sanayi yapılanmalarında bulunan 500’e yakın firmadaki 25 bin çalışana uygulanmaya başlandı. Test malzemeleri ve laboratuvar hizmetleri Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz sağlanırken, işletmelere gidilerek uygun koşullarda numune alınıp laboratuvara taşınma işleminin ücreti ise Ankara Sanayi Odası ve OSB’lerce karşılanacak.

 

 

Konuya ilişkin bilgiler veren ASO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Seyit Ardıç, bu çalışmanın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı iş birliğinde ve Ankara Sanayi Odası koordinesinde gerçekleştirildiğini söyledi.

 

 

Ardıç, Kovid-19 tarama testlerinin 9 Organize Sanayi Bölgesi ve OSB dışında kalan sanayi odaklarında yapıldığını kaydetti. İlk aşamada 500 firmanın 25 bin çalışanı için talepte bulunduğunu ifade eden Ardıç, talepler geldikçe bu sayının artacağını belirtti. Çalışanlara uygulanan test kitlerinin ve numunelerin değerlendirileceği laboratuvarın Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz tahsis edildiğini vurgulayan Ardıç, “Bizde bu süreçte test yapacak ve laboratuvara ulaştıracak akredite bir laboratuvarla anlaştık. Bu laboratuvarın ücretlerini de ASO ve 9 OSB olarak bizler üstlendik” ifadelerini kullandı.

 

 

Yapılan testlerden pozitif vakaların çıkması durumunda ne gerekiyorsa onun yapılacağını söyleyen Ardıç, “Sağlık Bakanlığımız, İl Sağlık Kurulumuz ne karar verirse biz işletmelerimizde onu uygularız. Çünkü, biz bu taramaya başlarken çalışanlarımızın sağlığı ve güvenli bir iş yeri oluşturmak amacıyla yola çıktık. Çünkü, çalışanlarımızla ailelerimizden daha fazla vakit geçiriyoruz. Biz çalışanlarımızı, evlerine ve ailesine sağlıklı göndermek zorundayız. Bizler çalışanlarımızla bir değer oluşturuyoruz ”diye konuştu.

 

 

Türkiye’nin en önemli gücünun üretim gücü olduğunu da vurgulayan Ardıç, “Biz çalışanlarımızla bir değer ifade ediyoruz. Hem onların sağlıklarının, hem üretim gücümüzün korunması için bu taramayı önemsiyoruz. Ayrıca çalışanlarımız arasındaki tedirginliklerin giderilmesi için de bu testlerin uygulanmasının önemli olduğunu düşünüyoruz” Diye konuştu.

 

 

Kovid19 testleri ASO 2. OSB’de Bulunan Gemak ve Mass Makine ile, ASO 1. OSB’de bulunan Nurus firmasında devam etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu