65 YAŞ ÜSTÜNE SEYAHAT İZNİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrasında ulaşımda uygulanacak yeni tedbirleri açıkladı. Koca,”HES kodu” ile güvenli yolculuk yapılacağını ve 65 yaş üstü vatandaşların ilgili izin kapsamında yarından itibaren “memleketlerine” gidebileceklerini duyurdu.

 

 

Bayramda tedbirlere uyulmasının bundan sonraki dönem için büyük önem taşıdığına vurgu yapan Koca, “Hala binlerce doktorumuz ve sağlık personelimizin evlerine döndüklerinde çocuklarına sarılamadıklarını unutmayın “dedi.

 

 

Virüsün kimden bulaşacağı bilinmediği için yeni vaka sayısının azalmasının güvence olmadığını belirten Koca, sokağa maskesiz çıkılmaması ve 1,5 metre sosyal mesafe kuralına uyulmasının önemine işaret etti.

 

 

“HES koduyla seyahat”

 

 

Bakan Koca, tüm ulaşım süreçlerinde Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES kodu alınarak seyahat yapılabileceğini belirterek bu şekilde sonradan bir yolcuda virüs tespit edilmesi durumunda yolculuk esnasında temas ettiği kişilerin takibinin yapılabileceğini kaydetti.

 

 

HES kodlarının kimlik numarası gibi sabit olmayacağını ve kişiye özel tekil kodlardan oluşacağını belirten Bakan,”Her paylaşımda farklı bir HES kodu oluşturulabilecek. Önümüzdeki günlerde mobil uygulama ve HES kodunun yaygın uygulanması hayatımızı kolaylaştıracak” dedi.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu