2446 KİŞİ ”EVET” DEMİŞTİ

7 Temmuz 2024 tarihinde Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde Ankara Kent Konseyi Genel Kurulu’nun 6.sı düzenlendi.

”Bu Seyirde Herkes Kaptan” sloganıyla binlerce insanın akın ettiği etkinlik Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur YAVAŞ’ın öncülüğünde gerçekleşti.

Birçok ilçe belediye başkanının, dernek temsilcilerinin, sivil toplum örgütlerinin yer aldığı etkinlikte 2450 oy kullanıldı.

2446 oy alarak yeniden Ankara Kent Konseyi Başkanı seçilen Halil İbrahim YILMAZ, konuşmasında Farklılıklarımızın zenginlik olduğunu tekrar anladık, kent müşterekinde bir araya geldik, kentliler olarak haklarımızı öğrendik, kente karşı suç işleme alışkanlığımızdan vazgeçtik, fikri kuraklığımızı tedavi ettik, vasatı değil liyakati örgütledik. Kamplaşmayı değil, kucaklaşmayı önceledik, aramızdaki sosyal fay hatlarını ortadan kaldırdık, yüzlerce farklı disiplin olarak bir araya geldik ve gelecek yüzyıllara armağan edeceğimiz bu tarihi fotoğrafı oluşturduk. Ve bu tablonun sanatçısının buradaki herkes olduğunu hiçbir zaman unutmadık. ‘Hepinizin aklına ihtiyacım var’ diyenin özgüveniydi aslında bu fotoğrafın ilk sesi: ‘Nasıl olsa seçildim artık kimsenin aklına ihtiyacım yok’ duyarsızlığı olsaydı eğer, bugün burada 2500 renk, 2500 nefes, 2500 ses, olmayabilirdi.” diyerek her kesimden insanın varlığıyla farklılıklarını ortaya koyduklarını vurguladı.

Kurul Sonrası Röportaj Verdi

Seçim sonrası Birlik Haber Ajansı üyesi olan Ankara Kent Haber ekibiyle röportaj yapan YILMAZ, röportajında Ankara’nın demokrasi kenti olduğunu, 2800 sivil toplum örgütünün bu demokrasi çığlığına dokunmak ve sıcağa rağmen oy vermek için kentin geleceğini ortak akılla etkilemek adına imza sırasına girdiğini söyledi. ”Mustafa Kemal’in Ankarası’dır burası.” diyen Halil İbrahim YILMAZ, yeni dönemde tüm çalışma ekiplerinin şiirsel bir organizasyonla kentin geleceğini planlayacağından bahsetti.

Röportaja ulaşmak için medya içeriğini oynatınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu