Azerbaycan’da İlk Embriyo Nakli Türk bilim insanları tarafından gerçekleştirildi
Haber
05 Haziran 2022 - Pazar 02:29
 
Azerbaycan’da İlk Embriyo Nakli Türk bilim insanları tarafından gerçekleştirildi
İlk Türk Sığır Embriyoları Azerbaycan’da transfer edildi
SAĞLIK Haberi
Azerbaycan’da İlk Embriyo Nakli Türk bilim insanları tarafından gerçekleştirildi

İlk Türk Sığır Embriyoları Azerbaycan’da transfer edildi


Kardeş Azerbaycan’da İlk Embriyo Nakli Türk bilim insanları tarafından gerçekleştirildi

18-20 Mayıs 2022 tarihleri arasında Azerbaycan Kent Teserrufatı Nazirliği Agrar Hıdmetler Agenteliyi Bünyesinde, “15. Yubiley Beynelhalk Kent Teserrufatı Sergisi” etkinlikleri kapsamında Bakü Agrocenter’de Caspian Agro organizatörlüğünde gerçekleşen 16. Azerbaycan Uluslararası Tarım Fuarında Türk bilim insanları tarafından ilk embriyo transfer workshop’u yapıldı ve aynı zamanda ilk dondurulmuş sığır embriyoları fuar alanına getirilen Simental taşıyıcı ineklere başarılı bir şekilde nakledildi.

Azerbaycan’ın bağımsızlığından itibaren ilk kez gerçekleştirilen bu biyoteknolojik uygulama katılımcılar ve Azerbaycan basınından oldukça yoğun ilgi gördü.

Bu uygulamaya paralel olarak Göygöl Gence ve Bakü Suni Mayalama Merkezindeki teknik personele İneklerde Embriyo Transfer hakkında teorik ve uygulama eğitimi verildi.

Embriyo transfer uygulaması ve eğitimleri Azerbaycan Tarım Bakanlığı’nın talebi ve Kafkas Üniversitesi Rektörlüğü’nün işbirliği ve izinleri üzerine, ayrıca Veteriner Embriyo Teknoloji Derneği (VEMTED)’in katkılarıyla Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim üyelerinden Prof. Dr. Cihan Kaçar, Prof. Dr. Yavuz Öztürkler ve Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Uzmanlarından Dr.Uğur Kara tarafından gerçekleştirildi.

Her türlü resmi kriterlere haiz ve gerekli sağlık koşullarını taşıyan ve Tarım ve Orman Bakanlığı TAGEM bünyesinde Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünden temin edilen dondurulmuş sığır embriyolarının Azerbaycan’a sevk ve idaresi T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, Kars Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Kafkas Üniversitesi işbirliği ile Prof. Dr. Cihan Kaçar ve Prof. Dr. Yavuz Öztürkler tarafından yapıldı.

Donmuş Holstein embriyoları Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyelerinin gözetimi ve kontrolünde Iğdır Sınır Kapısından Nahçıvan’a ve oradan uçakla Bakü Haydar Aliyev Havalimanı gümrüklerinden geçirilerek ilgili etkinlik birimine ulaştırıldı. Sertifikalı 5 adet (doz) dondurulmuş embriyo sıvı azot tankında ağzı kapalı şekilde tekniğine uygun taşınarak yurt dışına çıkarıldı. (ERCÜMENT DAŞDELEN)

 
 
Kaynak: (BHA) - BİRLİK HABER AJANSI Editör:
Etiketler: Azerbaycan’da, İlk, Embriyo, Nakli, Türk, bilim, insanları, tarafından, gerçekleştirildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı