Uygulamalı Sivas Mutfağı Kitabı Tanıtıldı..
Haber
25 Haziran 2022 - Cumartesi 07:05
 
Uygulamalı Sivas Mutfağı Kitabı Tanıtıldı..
Sivas Mutfağı Kitabı Tanıtıldı Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde (SCÜ) Uygulamalı Sivas Mutfağı Kitabı tanıtıldı.
SAĞLIK Haberi
Uygulamalı Sivas Mutfağı Kitabı Tanıtıldı..

Sivas Mutfağı Kitabı Tanıtıldı


Uygulamalı Sivas Mutfağı Kitabı Tanıtıldı

 

Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde (SCÜ) Uygulamalı Sivas Mutfağı Kitabı tanıtıldı.

 

SCÜ Mihmandar Uygulama Otelinde düzenlenen tanıtıma SCÜ Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Yekbaş, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Koç, dekanlar ve akademisyenler katıldı.

 

Tanıtım, Uygulamalı Sivas Mutfağı kitabının tanıtım videosunun izlenmesiyle başladı.

 

Tanıtımın açılış konuşmasını yapan Rektör ve aynı zamanda kitabın editörü Prof. Dr. Yıldız “Üniversitelerdeki en önemli görevimiz eğitim vermektir. Bunun yanısıra yine bu kadar önemli gördüklerimizden birisi de kurulmuş olduğu şehre hizmet etmek ve o şehre kültürel eserler kazandırmaktır. Hakan Koç hocamızın nezaretinde bir ekip kuruldu ve bu ekip Sivas’ta bilinen yemekleri kayıt altına almak istedik. Kayıt altına alırken de bunları işi bilen insanlarla bu işi yapmak için yola çıktık. Hocamızın ekibi Sivas’ı köy köy ilçe ilçe gezdi ve hem hanımlardan hem işi bilen kim varsa onlarla çalışıldı, tarifler videolaştırıldı. Sivas’a dair meşhur olan ne varsa bizzat onun ustalarıyla çalıştık. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Sonrasında söz alan Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Koç “Uygulamalı Sivas Mutfağı üniversitemizin desteklediği bir proje. CÜBAP tarafından desteklenen proje 20 aya yakın sürdü. Bu süre zarfında Sivas karış karış gezildi. Kitabımız piyasadaki eserlerden 3 yönüyle ayrılıyor. Uygulamalı oluşu son derece önemli. Hepsi yerinde çekilip videolaştırıldı. İngilizce oluşu diğer bir önemli husus çünkü biz bunu Sivas dışında da anlatmak istiyoruz. Hepsinin yanında magazin ve bilimi entegre etmeyi başarabildik. Kitabımız okurken keyif veriyor ayrıca okuruna yeni bilgiler kazandırıyor.” şeklinde kendini ifade etti.

Tanıtım, kitabın hazırlanmasında emeği geçenlere Rektör Yıldız, Rektör Yardımcısı Yekbaş ve Turizm Fakültesi Dekanı Koç tarafından teşekkür belgesi verilmesiyle sona erdi. (Hakan Bakar)

 
 
Kaynak: (BHA) - BİRLİK HABER AJANSI Editör:
Etiketler: SİVAS YEMEKLERİ, SİVAS MUTFAĞI, SİVAS PASTIRMASI, SİVAS
Yorumlar
Haber Yazılımı