Kırıkkale’de bağımlılıkla mücadele sempozyumu
Haber
27 Mayıs 2022 - Cuma 08:03
 
Kırıkkale’de bağımlılıkla mücadele sempozyumu
Kırıkkale’de “Her Boyutuyla Bağımlılıkla Mücadele Sempozyumu” başladı.
EĞİTİM Haberi
Kırıkkale’de bağımlılıkla mücadele sempozyumu

Kırıkkale’de bağımlılıkla mücadele sempozyumu


Kırıkkale’de “Her Boyutuyla Bağımlılıkla Mücadele Sempozyumu” başladı.

Kırıkkale’de Üniversitesi yerleşkesinde düzenlenen sempozyum, Kırıkkale Valiliği, Kırıkkale Üniversitesi ve KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği’ne bağlı 28 üniversitenin katılımı ile başladı. 2 gün sürecek olan sempozyumda Türkiye’nin birçok kentinden katılan akademisyenler tarafından katılımcılara her türlü bağımlılıkla mücadele konuları anlatılacak.

Sempozyumun açılışında konuşan Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, bağımlılığın önemli bir sorun olduğunu belirterek, sürece aileleri de katarak çalışmalarını yürüttüklerini söyledi.

Bağımlılığın her birey için tehlike oluşturduğuna dikkat çeken Tekbıyıkoğlu, “Benim gördüğüm en mütedeyyin insanlar, en sosyal yapısı kuvvetli insanlar, ne fakirin problemi, ne zenginin problemi. Ne mütedeyyinin problemi ne deistin, ateistin problemi. Bu herkesin problemi. Belki biz çocuğumuza sahip çıkacağız. Belki oğlumuza, evladımıza, kızımıza sahip çıkabiliriz ama torunumuza sahip çıkamama ihtimalimiz var. Bu sorun çocukların kendi başlarına da verebileceği bir mücadele değil. Sadece bir bakanlığın görevi değil. Sadece bir kurumun görevi değil. Sadece bu çocukların gayreti ile başarılacak bir şey değil. Burada süreci ailelerle birlikte yürütmeye çalışıyoruz. Bunlar en asil ailelerin çocukları olsa bile madde bağımlısı olduktan sonra bir suç makinesine dönüşebiliyorlar.” dedi.

Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Ersan Aslan da konuşmasında, “28 üniversite ve kamu kurumu kuruluşu bu sempozyuma destek vermektedir. Özellikle sempozyumun üniversiteler birliği içerisinde yapılıyor olması ayrı bir önem taşımaktadır. KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği’nin eylemlerinden bir tanesi haline geldi. Madde bağımlılığı işi ulusal bir güvenlik haline gelmiş durumda. Hem Sağlık Bakanlığımızın, hem İçişleri Bakanlığımızın yapmış olduğu istatistiklere baktığımızda aç kurtlar özellikle gençliğimize gözünü dikmiş durumda. Aç kurtlar neslimizi tehlikeye sokacak şekilde bu maddeleri piyasaya sürüp onları ağlarına düşürmeye gayret ediyorlar.” ifadelerini kullandı.

Gençlere uyarılarda bulunan Aslan şöyle konuştu:

“Aman gençler dikkat edin. Sakın ola ki, anlık güzellik gibi gösterilen şeylere itibar etmeyin. Böyle bir durum olduğunda mutlaka en yakın yöneticinize haber verin. Bu konuda zaten hem jandarmamız, hem emniyetimiz, hem ilgili kurumlar çalışıyorlar. Anında yakalayıp götürüyorlar. Gerekli işlemleri yapıyorlar. Ama asıl iş sizde bitiyor. Uyanık olmalısınız. Sigaradan başlamak üzere diğer tüm maddelere bağımlılıktan uzak durup yakın geleceğin büyük Türkiye’sinin mimarları olarak diğmanızın açık olmasını sağlamanız gerekir. Bugünkü sempozyum nesil emniyetine ve milli güvenlik durumu haline gelmiş olan nesil emniyetine bir dikkat çekmek için son derece önemli.

Sempozyumdaki katılımcılardan üniversite öğrencisi Seher Elif Afacan ise, “Bir genç olarak geleceğimiz çok parlak. Geleceğimizi böyle yollarda heba etmemeliyiz. Girdiğimiz arkadaş ortamları ve çevrede de bu yola düşen çevrelerde de varsa onları uyarmalıyız. Kendimize çok fazla dikkat etmeliyiz. Çünkü hepimiz bilinçli bir nesiliz. Çok iyi yönlendirmelerle de farklı yerlere de gidebiliriz. Buna çok dikkat etmeliyiz. Okulumuzun yaptığı sempozyumlarda daha çok bilinçlendiğimizi düşünüyorum. Kırıkkale narkotik polisleri de gerekli denetimleri sürekli yapmaktadırlar. Bundan dolayı da herkese teşekkür ederim. Böyle bir sempozyumu bize sundukları için.” Şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından sempozyum, akademisyenlerin çeşitli konulara yönelik sunumlarıyla başladı. (Mehmet Zahit Kavaklı)

Kaynak: (BHA) - BİRLİK HABER AJANSI Editör:
Etiketler: BAĞIMLILIK, İNTERNET BAĞIMLILIĞI, KIRIKKALE
Yorumlar
Haber Yazılımı