Yazı Detayı
01 Haziran 2020 - Pazartesi 14:41 Bu yazı 415 kez okundu
 
YENİDEN DOĞUŞ
ABDURRAHMAN AKSU
 
 

                                                                       YENİDEN DOĞUŞ

 

            Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Corona Virüs şuan ki şartlarda kontrol altında” açıklamasını anlıkta olsa sevinçle karşıladık.Bu açıklamanın ardından hayata dönüşün,yani karantinalı günlerden,baharın güzelliklere uzanan bir yola girdiğimizi gördük.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları ile hayata dönüş yolunun haritası ortaya çıktı. Ortaya konan harita bizler için yeniden doğuş oldu. 1 Haziran itibariyle kısıtlamalar olsada,dışarıda bizi bekleyen hayata el vermiş olacağız.

 

            Elbette Covid-19 tehlikesi ortadan kalkmadı. Kontrol altında olsa dahi virüs hayatını devam ettirmekte.Bu yüzden önceleri kendimizi izole ederek korunduğumuz covid-19 ile bu sefer hayatın akışında mücadele etmek zorundayız.Bu durum gevşemenin aksine virüsün düşmanı olan 14 kurala daha sıkı sarılmamız gerçeğini ortaya koyuyor.

 

 

            Yeniden doğuşumuzu yeni benle adlanmayı öneriyorum. Karantina öncesi kıymetini bilmediğimiz fakat şimdi özlem dolu duygularla kavuşmak istediğimiz ne varsa,ayrılmamak üzere sarılalım.Bin bir zahmetle dekore ettiğimiz,içini sonu gelmez taksitli eşyalarla donattığımız evlerimizin,aslında adına doğa dediğimiz içi ağaçlarla,çiçeklerle,akarsularla,denizlerle dekore edilmiş,çokça misafirperver ev karşısında pekte anlamı olmadığını fark edelim. Toprakla mezarda buluşmadan önce birkaç randevu daha ayarlayalım. Belki o zaman Aşık Veysel’in “ benim sadık yarim kara topraktır” sözünü idrak eder,yeniden doğuşumuzu doğanın güzellikleri ile süsleriz.

 

 

 

            Karantina sürecimizde pandemi tarihi hakkında çokça araştırma yapmışızdır.Bu araştırmalardan bende nasibimi aldım.En çok dikkatimi çeken “İspanyol Gribi “ oldu.Hastalık adını  Avrupa Devletleri’nin savaş nedeniyle basınlarını sansür altına almaları karşısında,İspanyol basınının duyurmasından almış.Hastalık 1918-1920 yıllarında Dünya’da varlık göstermiş. Bu dönem Osmanlı Devlet’inin Birinci Dünya Savaşı’ndan yenik çıktığı günlerine denk gelmektedir.Osmanlı Devleti salgın karşısında bugüne benzer olarak,tiyatrolar,okullar,gazinolar,kahvehaneleri kapatır. Bugünün 14 kuralı,o zaman Üç Gün Humması olarak adlandırılmış.Prof. Metin Özata’nın iddiasına göre Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a hareket etme hazırlıkları döneminde İspanyol Gribine yakalanmış, Beşiktaş’ta ki evinde hastalığı atlatmış.Görüldüğü üzere,büyük zorluklarla ve gizlilikle yürütülen Milli Mücadele’de birde başımızda İspanyol Gribi varmış. Aslında o zor günleri en güzel Nazım Hikmet’in şu dizeleri anlatmış;

 

Biz ki İstanbul şehriyiz;
 

Seferberliği görmüşüz:
KafkasGaliçya, Çanakkale, Filistin,
Vagon ticareti, tifüs ve İspanyol nezlesi

bir de İttihatçılar, bir de uzun konçlu Alman çizmesi 1914’ten 1918’e kadar yedi bitirdi bizi.

 

                                                          e-posta:abdrrhmn.aksu@gmail.com

 
Etiketler: YENİDEN, DOĞUŞ,
Yorumlar
Haber Yazılımı