OSMAN YAZICI Üniversitelerde tatlı telaş
Yazı Detayı
25 Haziran 2022 - Cumartesi 11:10
 
Üniversitelerde tatlı telaş
OSMAN YAZICI
 
 

Haziran ayı hem öğrenciler için hem de üniversiteler için önemli bir aydır. Öğrencilerde ise “mezuniyet heyecanı” yaşanıyor. Bütün üniversitelerde “kep giyme” törenleri var. Hepsini tebrik ediyoruz.

Gazi Üniversitesi,1926 yılında kurulan, Cumhuriyet’in köklü üniversitelerimizden birisidir. Rektör Musa Yıldız, başarılı bir isim, Gazi’yi temsil ediyor.

Gazi üniversitesi, dört yıl önce bünyesinde ikinci bir üniversiteyi çıkardı. Hacı Bayram Veli Üniversitesi, bu yıl ilk mezunlarını vermenin heyecanını yaşıyor.

Rektör, Prof.Dr. Yusuf Tekin bürokraside bilinen, tanınan, itibar gören, başarılı bir isim. Millî Eğitim Bakanlığında müsteşarlık yapmış, eğitimin içinden geliyor. Deneyim ve tecrübesi üniversiteyi başarıya taşımıştır.

Genel Sekreter, Doç.Dr.Kemal Şamlıoğlu, Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu üyesidir. Benim gibi Rizelidir. Rektör ve Genel sekreterin uyumu, üniversiteye başarı getirdiği gibi, Şamlıoğlu’nun, eğitim ve bürokrasi alanındaki deneyimleri, HBV Üniversitesine büyük katkısı olmuştur.

İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zakir Avşar, tanıdık bilinen bir isimdir. Sanayi Bakanlığı’nda genel müdürlük, RTÜK’te başkanlık yapmış, deneyimli bir isimdir. Başbakanlıkta uzun yıllar birlikte görev yaptık.

Dekan yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Toplu ile Doç.Dr. Eda  Turacı’nın üstün nitelikleri, güler yüzleri, öğrencilere yardım etmelerindeki gayretleri, dekan ve yardımcıların uyumu, fakülteye başarı getirmiştir.2009’dan beri bu ailenin üyesi olmaktan, ders vermekten  onur duyuyorum.

Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Yazıcıoğlu, uzun yıllardan beri tanıdığımız, üstün nitelikleri, projeleri olan başarılı bir dekandır. Turizm alanındaki projeleri, önemli seviyededir. Bu başarıları onu, daha önemli görevlere taşıyabilir. Hüneri ve marifeti olan bir hocadır. Yiğit bir Karadeniz evladıdır. Karadeniz turizmin gelişmesi yönünde çok önemli çalışmaları bulunuyor. Trabzon’u turizm cenneti yapacak proje ve çalışmaları bulunuyor.

Özel Üniversitelerimizden bir örnek. Başkent Üniversitesi’nin kurucu Rektörü Prof.Dr. Mehmet Haberal üniversiteyi kurdu. Rektör Prof.Dr. Ali Haberal ile birlikte Başkent Üniversitesi’ni dünyadaki en başarılı üniversiteleriyle yarışır hale getirdiler.

Eylül’de kuruluş yıldönümlerini onurla kutlayacak olan, Başkent Üniversitesi saygınlığı ve başarısı yüksek olan bir bilim yuvasıdır.

Haberal hoca, kendisini eğitime ve insan sağlığına adayan, binlerce öğrenci yetiştirip, binlerce hastaya şifa dağıtan dünyaca ünlü bilim adamı, böbrek nakli konusunda uluslararası arenada bir numaralı cerrah, ödüllü bilim, Rizeli hemşerimizdir.

Geçmişte İletişim Fakültesi’nde altı dönem, “yarı zamanlı” öğretim görevlisi olarak ders veren biri olarak, Başkent Üniversitesi’nin başarılarından ve İletişim Fakültesi dekanı Prof. Dr. Özcan Yağcı’yı yakından tanımaktan gurur duyuyorum.

Başkent Üniversitesi’nin uluslararası bir marka olarak ileri sağlık uygulamalarının her alanında bilimsel üretime dayalı üst düzeyde öğretim yapan ve bunu çağdaş medeniyet çizgisinin üzerinde yer alma yolunda toplumsal katma değere dönüştürerek sunan bir yuvadır.

Gerekli bütün fakülteleri, yüksek okulları, enstitüleri ve diğer organları, en iyi kadroları ve binlerce öğrenciyi barındıran Başkent Üniversitesi, özel üniversiteler arasında en tercih edilenler arasında.

Bu güzel başarılarından dolayı, Prof.Dr. Mehmet Haberal, Rektör Ali Haberal kardeşler başta olmak üzere mütevelli heyeti yönetimini, rektör yardımcıları ve yönetim kadrosundakilerini kutluyoruz.

Nice başarılı yıllar diliyorum.

 
Etiketler: Üniversitelerde, tatlı, telaş,
Yorumlar
Haber Yazılımı