İREM KURUDAYIOĞLU SOSYAL MESAFEYİ KORUYARAK SARILDIK
Yazı Detayı
18 Nisan 2020 - Cumartesi 13:32 Bu yazı 1612 kez okundu
 
SOSYAL MESAFEYİ KORUYARAK SARILDIK
İREM KURUDAYIOĞLU
irem@ankarakenthaber.com
 
 

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan coronavirus, ülkemizde insanlara birbirlerine sosyal mesafeyi koruyarak nasıl yakınlaşılacağını öğretti.

 

 

Yapı gereği her daim yardıma hazır olan bizler bu günleri analiz ederken çeşitlilik göstersek de önceliğimiz yardıma ihtiyaç duyanlara yetişmek oldu.

 

 

Ülkemizde başta büyük belediyelerin çağrısıyla çeşitli yardım faaliyetleri başlatıldı. 

 

 

Bir yandan caddelerimizi, sokaklarımızı yıkadık, bir yandan da yanımızdaki yöremizdeki ihtiyaç sahiplerine koştuk. Büyük bir özveriyle devam eden bu sürecin destek çağrıları başkanlarımız tarafından yürütüldü. 

 

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur YAVAŞ "6 Milyon Tek Yürek" diyerek Ankaralıları desteğe çağırırken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İMAMOĞLU “Birlikte Başaracağız” diyerek İstanbulluları,  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç SOYER' de "Biz Varız" diyerek İzmirlileri bu yardım projesine davet etti. 

 

 

Başkanlar çağrılarını sürdürdüler, gönüllüler düşünmeden yardıma koştular. Her adımın planlandığı bu komplike yardım serüveni böylelikle başlamış oldu. 

 

 

Ankara'da "Ankara Kent Konseyi" komiteleri toplandı kararlar alındı. Mücbir sebeple sıkıntıya giren esnafa neler yapılabilir konuşuldu, adımlar atılmaya başlandı. 

 

 

Evinden çıkamayan yaşlılara AKK bileşeni marketler bir telefonla hizmet sağladı.

 

 

Başkan Yavaş duyurdu veresiye defterleri bir bir kapandı. Elinde olan diğerine dağıttı.

 

 

Sağlık personellerine kalacak yerler ayarlandı, tam  konteyner yapımlarına başlandı Başkan Yavaş "Duyarlı iş insanımızın işlettiği öğrenci yurdunu belediyemize ücretsiz olarak tahsis etmesi üzerine, Şehir Hastanesi çalışanlarımızın konaklaması için Bilkent'te yaptığımız konteyner otel inşaatını durdurduk.Sağlık kahramanları her şeyin iyisine layık. Teşekkürler Ankara." dedi güzen günlerin el birliğiyle geleceğine bizi ikna edecek bir ışık daha yaktı.

 

 

11 Büyükşehirin Belediye Başkanları'da içinde olduğumuz günleri değerlendirerek öneri ve çağrılarını yayımladıkları bidiriyi kamuoyuna duyurdular.

 

 

Başkanların ilk ortak görüşleri "SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLSİN" oldu.

 

Görüşlerini ortak dille ifade eden başkanlar "Ulusal ve uluslararası çok sayıda bilim insanı, ekonomiden sağlığa kent hayatı ile ilgili  pek çok kurum ve kuruluş ile bu kentlerini yöneten bizlerin ortak görüşü “sokağa çıkma yasağı ya da tam-tecridi kapanma” dır. Daha fazla zaman kaybetmeden, bu uygulamanın gereğine tekrar dikkat çekiyoruz. Uygulamanın alternatif modeller ile geliştirilmesi, şehirlerin karakteristik özelliklerine uyum açısından da gereklidir. Bu kararla, olumlu yönde ciddi yol almış dünya şehir örneklerinde olduğu gibi, test sürecinin evde başlatılması ile karantina uygulamasının takibinin dağılım hızını yavaşlatmakta etkili olacağı görüşündeyiz."dediler.

 

Başkanların ortak noktada birleştiği diğer konu başlıkları ise ; BORÇLAR ERTELENSİN,MASKEYİ BELEDİYELER DAĞITSIN, KENTLERDEKİ VAKALAR AÇIKLANSIN, 23 NİSAN'DA COŞKULU BİR KUTLAMA YAPILSIN ve önümüzdeki Ramazan ayı için RAMAZANDA İHTİYAÇ SAHİPLERİ NİN YANINDAYIZ oldu.

 

Açıklamaya imza atan 11 Büyükşehir Belediye Başkanlarımızda; İstanbul Büyükşehir  Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer,  Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş.

 

 

Başkanlar idarelerindeki şehirlerde büyük bir özveri ile çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu çalışmalarda şüphesiz en büyük destekçileri binlerce insana ulaşmayı kendilerine hedef edinmiş yardımlara elçi olmak iyiliği çoğaltmak için var güçleriyle çalışan Sivil Toplum Kuruluşları.

 

 

Hepimizin adına yıllardır aşina olduğu STK'lara yenileri eklendi her geçen gün eklenmeye de devam edecek gibi. 

 

Güzel bir örnekle İzmir'den bu yeni ve uzun soluklu olacağı enerjilerinden belli olan sivil toplum kuruluşu önce "Aşkla Gültepe" dedi.

 

Sonra da "Gültepemizi daha yaşanılabilir bir semt yapabilmek gençlerimize ve gelecek nesillere bizler gibi bu güzel semtte doğup, yaşayıp, büyüyecek kardeşlerimize eş, dost, akrabalarımıza güzellikler bırakmak için çalışmaktayız."diyerek , kollarını sıvayıp başladılar çalışmaya. Başkan Soyer onlara "Arka Sıradakiler" dedi onlar da "Arka Sıradakiler"in gücünü gösterdi. 

 

İzmir'de yürütülen yardım kampanyasının her adımına dahil oldular; erzakları kutuladılar, meyveleri ayırdılar bir bir kapılara gidip yardımları dağıttılar ee hayır dualarını da aldılar. Almaya da, çalışmaya da devam edecek gibi duyuyorlar şahsım adına bitmeyen enerjilerine şükranlarımı sunuyor bu günler geçtiğinde onları daha farklı projelerde de kahraman olarak duyacağımızı da şimdiden hissediyorum..

 

 

 

 

 

Ülkemizde büyüyen birlik, beraberlik ateşiyle sağlıklı güzel günlere...

 
 
 
 
 
 
Etiketler:
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı