AYBARS ÖZTUNA Koronavirüs’e Dair Güncel Tespitler
Yazı Detayı
23 Mayıs 2020 - Cumartesi 11:45
 
Koronavirüs’e Dair Güncel Tespitler
AYBARS ÖZTUNA
 
 

Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı hızla artmaya devam ediyor. Yeni analizler, tespit edilmiş vaka sayısının, buzdağının yalnızca görünen yüzü olduğuna işaret ediyor. Göttingen Üniversitesi profesörlerinden Sebastian Vollmer’in sunduğu veriye göre, şimdiye kadar ortaya çıkarılmış vakala, toplam vakaların yalnızca 9’luk bir kısmını oluşturuyor. Bunda hem test sayılarının yeni yeni artmaya başlaması, hem de virüse yakalananların çoğunun hiçbir belirtli yaşamadığı için test yaptırmaması sebep gösteriliyor.

 

 

 

Virüsün sigarayla ve akciğerle olan ilişkisine dair European Respiratory Journal’da yayınlanan yeni bir araştırma, sigara içenlerin akciğerindeli ACE2 miktarının, içmeyenlere kıyasla çok daha fazla olduğunu gözlemledi. ACE2 adlı enzim, yeni koronavirüsün hücrelere girerken kullandığı enzim olarak da biliniyor. Bu enimin vücutta yüksek miktarda bulunması hem koronavirüse yakalanma ihtimalini hem de virüsün vücutta oluşturacağı hasarın boyutunu artırıyor. Sigarayı bırakmış insanların ACE2 seviyelerinin de, hiç sigara içmemiş insanlara benzer seviyelerde olduğu gözlemlenmiş.

 

 

Dr. Michael Letko ve ekibi son 2 yıldır koronavirüs ailesi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınıyor. Dr. Letko ‘tüm virüsler gibi COVID-19 virüsü de çoğalabilmek için canlı hücrelere bulaşmak zorunda. Virüsler hücrenin içine girdikten sonra kontrolünü eline alır ve onu kendisinin kopyalarını yapmak icin çalıştırmaya başlar. Hücre, içinde sürekli artan bu virüs nüfusuna dayanamayacak kadar şişince patlar ve virüsler böylece başka hücrelere gere önce konak bedeni oradadan da başka bedenleri ele geçirmek üzere yayılır.’ifadeleriyle virüsün yayılım kanallarına dikkat çekiyor.

 

 

 

Bill ve Melinde Gates Vakfı’nın destekçileri arasında bulunduğu INOVIO adlı şirketin geliştirdiği COVID-19 aşısının, hayvanlarda olumlu sonuçlara imza attığı belirtiliyor. Gen tabanlı aşıların sorunu, DNA veya RNA’yı gereken yere ulaştırabilmek. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, taşıyıcı olarak zararsız bir virüs kullanmak. Çünkü virüsler, hücrelere nüfuz etmekte çok başarılı. SARS-CoV-2 genlerini taşıyan bir virüs hücre çekirdeğine girdiğinde hücrenin mekanizmasını kullanarak koronavirüse karşı bağışıklık tepkisini başlatacak proteinler üretebilir.

 

 

 

Lübeck Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Rolf Hilgenfeld ‘Bu virüsün tutunduğu proteinler aynı zamanda hedef de olabilirler. Eğer ilaç kullanarak bu proteinleri bloklayabilirsek, virüs insan hücresinin içine sızamaz. Ancak bu durumda proteinin asal görevi de duracaktır ve bunun da yan etkileri olabilir.’ ifadelerini geçtiğimiz haftalarda kullanmıştı.

 

 

Pandemi sonrasında öngörülen değişikliklerin büyük çoğunluğu şu anda filizlenmeye başlamış durumda. Biyoinformasyon, yeni bir hekim grubu, dijitalleşen iş yaşamındaki değişim ve dönüşüm, antibakteriyel yüzeyler ve temassız tasarımlar, eğitim sistemlerinin sorgulanması ve büyük bir transformasyonun eğitim hayatında gerçekleşmesi gibi ciddi toplumsal değişimleri örnek gösterebiliriz.

 
Etiketler: Koronavirüs’e, Dair, Güncel, Tespitler,
Yorumlar
Haber Yazılımı