RIZA SÜMER CORONA VE SPOR
Yazı Detayı
12 Mayıs 2020 - Salı 13:10
 
CORONA VE SPOR
RIZA SÜMER
 
 

“TAKIM SPORLARINDA, LİGLER TESCİL EDİLMEMELİ,
NORMALLEŞME DÖNEMİNDE OLDUĞU YERDEN,
SEYİRCİLİ OLARAK  DEVAM ETMELİ,
KÜME DÜŞME BİR KEZ KALDIRILMALI,
BİR ÜST KÜMEYE ÇIKMA SAĞLANMALI”

 

 

Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Kurucu ve 1980-95 dönemi Genel Başkanı, Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer, salgın sürecinde, takım sporlarında, liglerin son durumları ile tescil edilmemesi, normal dönemin beklenmesi, normal dönemde, liglerin olduğu yerden seyircili olarak devam ettirilmesi, bir defaya özgü olarak küme düşmenin kaldırılması, ancak bir üst kümeye çıkılabilmesi gerektiğini açıkladı.

 

Sümer açıklamasında şunları da dile getirdi.
“Türkiye’de özerk bilinen kuruluşlar, aslında özerk değil, yetkiyi elinde bulundurulanların rahatsız olabileceği noktaya kadar serbest yapılardır. Önemli düzeyde demokrasi ve temsil eksiklikleri vardır. Toplumun geniş veya dar kesimlerini ilgilendiren konularda, bir süre tartışılmadan, halkın, meslek ve gönüllü kuruluşların (STK). hatta siyasi partilerin görüşleri alınmadan kararlar verirler. Sporumuz da aynen böyledir.

 

Nitekim, Futbol, Basketbol ve Voleybol Federasyonları, kamuoyunda tartışılmadan, liglerle ilgili kararlar aldılar. Üçünün kararı da, sporun; sporcuların, yöneticilerin, hakemlerin, antrenörlerin, taraftarların,. izleyicilerin, gözlemcilerin, spor gazetecilerinin ve güvenlik görevlilerinin emeklerine, alınterlerine saygı, adalet ve  spor sanatı anlayışına oldukça aykırı düşmüştür. Dünyada, benim için, kim söylerse söylesin, nerede yazarsa yazsın, sevgi, saygı ve hoşgörü dili ile konuşulmayacak, tartışılmayacak hiçbir konu yoktur. Bu, olumlu gelişmelere karşın.  demokrasinin emekleme dönemlerini yaşadığı sporumuz için de geçerlidir.

 

3 Federasyonunun verdiği kararlar, elbette seçenekler arasındadır. Sporumuzda olumlu karşılayanlar da olabilir, var zaten. Ancak, büyük çoğunluk, salgın sürdüğü sürece bu kararları en doğru karar olarak kabul etmeyecektir.

 

Önerim şu. Basketbol, Futbol, Hentbol ve Voleybol başta olmak üzere, takımlar arasında müsabaka düzenleyen tüm federasyonlar, Avrupa ve Dünya üst birlikleri ile de görüşerek, ülkemiz kamuoyunda da tartışarak, ligleri, normalleşmeye geçilmesinden hemen sonra, seyircili olarak oldukları yerden başlatmalıdır. Bir kez olmak üzere küme düşme kaldırılmalıdır. Takımlara, bir üst kümeye çıkabilme şansı verilmelidir. Uluslararası kulüp şampiyonalarının da buna paralel olarak ertelenmesi için çaba gösterilmelidir.
Salgın, her alana olduğu gibi sporumuza da ağır şiddet etkisi yaratmıştır. Üç Federasyonun kararı, salgının yarattığı şiddeti, niyet öyle olmasa da sporda, insan eliyle artırmak anlamındadır. Bakanlığın, federasyonların ve gönüllü spor örgütlerinin şu andaki ana görevi, amatör ve profesyonel ayırımı yapmaksızın, spor kulüplerine, sporculara, antrenörlere, hakemlere, taraftarlara, izleyicilere ve spor gazetecilerine, yaşadıkları ekonomik, psikolojik, bedensel ve sosyal şiddetin azalmasına katkıda bulunmak olmalıdır.
Bu ve diğer açıklamalarla amacım; sporda demokrasi, özerk ve demokratik spor dalı federasyonları için uzun yıllar, severek ve karşılık beklemeyerek çaba göstermiş insanlardan biri olarak, bu sürece katkıda bulunmak, görüş sunmaktır.”

 
Etiketler: CORONA, VE, SPOR,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı