İSMAİL KELEŞ BÜYÜK VERİ KAYBI
Yazı Detayı
24 Ağustos 2020 - Pazartesi 09:37
 
BÜYÜK VERİ KAYBI
İSMAİL KELEŞ
 
 

En değerli şeyin işlenmiş bilgi olduğunu biliyor musunuz? Birileri attığımız her adımı okuyorlar. Parmak izlerimiz, yüz hatlarımız, birileri tarafından kaydediliyor, kalp atış hızımıza varıncaya dek. En çok kullandığımız yolu dahi biliyorlar. Ülkemizde bilgiye pek değer verilmiyor. Ancak dünya genelinde ülkeler ve şirketler, böylesine değerli bilgilere çok önem veriyorlar. Eğer bu bilgi insanların davranışlarını, toplum hareketlerini ve  alışkanlıklarımızı yönlendirebilecek kadar değerliyse daha da önemli hale gelir.

 

 

Bir ürüne para ödemiyorsanız ürün sizsiniz. Dünyanın en pahalı şeyleri ücretsiz olarak sunulur. İndirdiğimiz uygulamalar ve programlar, adres bulmak için kullandığımız Navigasyon araçları, YouTube üzerinden izlediğiniz sayısız videolar. Facebook üzerindeki sayısız içerik, tüm dünyanın kullandığı ve gizli saklı her konuşmayı yaptığımız WhatsApp uygulaması ve daha sayamayacağımız birçok şey. Hepsinin ortak bir noktası var: bedava. En önemli 100 teknoloji şirketinin en büyüklerine baktığımızda bir başka ortak nokta ise hepsinin Amerikalı olduğunu görüyoruz. Sizce de çok garip değil mi? Bu şirketler hayatımızın her alanında ve her an bizleri yönlendirmek için geliştirdikleri algoritmalar sayesinde toplum alışkanlıkları ve geleceği belirleme konusunda son derece bilinçli olarak hareket ediyorlar. Hepsi de birbiriyle doğrudan ya da dolaylı olarak bağlantılı.

 

 

Bu gün Translation tarafından tercüme edilmiş yazılar ve sürekli kullandığımız haritalar. Hepsi yapay zekâ destekli olarak çalışıyor ve sürekli öğreniyor. Yani YouTube'a girdiğinizde uzun süre vakit geçirmenizin  ve bir türlü çıkamamamızın sebebi insan davranışlarını öğrenen yapay zekâ sayesinde gerçekleşiyor. Yapay zekânın kullanım alanı çok geniş: Arama motorları, Boston Dynamics ve daha birçok alanda kullanılıyor. Boston Dynamics demişken, kısa bir süre önce Google'a ait bir şirketti fakat satıldı.  Peki, neler öğretmişti ve kime satıldı? Gelin kısaca göz atalım.

 

 

Bu şirket bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz türdeki robotları üretti ve geliştirdi öyle işlere imza attılar ki gerçekten takdire şayan fakat kullanım amaçları ve dayanıklılığı düşünüldüğünde insanlık için son derece ürkütücü. Şöyle bir düşünün, gelecekte savaş meydanlarında göreceğimiz bu robotlar yorulmak nedir bilmiyorlar. Onlarca kilogramlık yükleri  rahatlıkla taşıyabiliyorlar ve her türlü arazi koşullarında rahatlıkla ilerleyebiliyorlar. Girilemez  denilen yerlere, ulaşılamaz denilen bölgelere, karadan ve havadan her koşulda ulaşabiliyorlar. En önemlisi de üretilebilen bir şey olduğu için ne kadar kayıp verdiğimizin bir önemi olmayacak. Böylece bu robotlara sahip olan ülkelerin karşısında durmak neredeyse imkânsız hale gelecek

 

 

Japon teknoloji devi Softbank firması daha büyük dataları erişebilmek ve kendi şehirlerine tasarlamak için buna benzer birçok şirketi milyarlarca dolar ödeyerek satın aldı ve almaya devam ediyor. İşte bunun tüm sebebi  Big Data yani büyük veri. Ayrıca Softbank gelecek 30 yılda robot sayısının insan nüfusunu geçeceğini söylüyor. Acaba bu bilgiler yani Big Data ne için kullanılıyor?

 

 

Peki, bu bilgileri çok gizli bir şekilde mi elde ediyorlar? Tabii ki hayır. Bizler izin veriyoruz. Üye olurken hiçbirimizin okumadan geçtiği kullanıcı sözleşmesi bölümünde, her şeye izin vererek giriş yapıyoruz bu dünyaya.

 

 

Kısacası gece gündüz, yanı başınızda bulunan bu cihazlar, sizin haberiniz dahi olmadan birçok veriye erişebilir. Doğru ve bilinçli kullanılmadığında, bu cihazlar birer ajana dönüşebilir. Bu veriler her an işleniyor ve devasa bir bilgi havuzunda toplanıyor. Bu sisteme şimdilerde “Bulut” deniliyor ve her şey bu sunucularda depolanıyor.

 

 

Elbette teknolojinin sağladığı kolaylıklar tartışılmaz. Ancak atomun parçalanmasını bulmak iyi niyetli bir buluşken, bir anda gezegenin en tehlikeli silahlardan birine dönüştüğünü unutmayın.

 

 

Sonuç olarak kendi teknolojimizi üretmedikten sonra bu firmalardan kaçış yok. Bu nedenle zararı minimuma indirmek için hepimizin daha dikkatli ve daha duyarlı olması gerekiyor. Okuduğumuz ve izlediğimiz bir şeyin ne kadar doğru olduğunu iyi analiz etmemiz gerekiyor. Çocuklarınıza ne izlettiğinize dikkat edin. Aslında anlatılacak daha çok şey var...

 

 
Etiketler: BÜYÜK VERİ KAYBI
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı