MUSTAFA BABAL Ankara- İstanbul Arası 45 Dakikaya Nasıl İner
Yazı Detayı
20 Şubat 2020 - Perşembe 10:01
 
Ankara- İstanbul Arası 45 Dakikaya Nasıl İner
MUSTAFA BABAL
 
 

Ankara İstanbul arasında 1900’lü yılların başında inşa edilen tek hatlı konvansiyonel demiryolu mevcuttur. Ayrıca Ankara Eskişehir Adapazarı İstanbul arasında iki hatlı 250 km/saat hızla işleyen yeni Hızlı Tren Demiryolu hattı, 2004 yılında inşaatına başlanarak önce Ankara Eskişehir 2009 yılında açıldı ve yine 2009 yılında inşaatına başlanarak Eskişehir İstanbul arası 2014 yılında işletmeye açılmıştır. Bu hat, Eskişehir Antalya İzmir Bursa vb gibi büyük şehirlere de bağlantılı olacak şekilde planlanmıştır.
1970 li yıllardan beri konu olan ve o tarihlerde inşaatına başlanan ve direk giden Ankara İstanbul Sürat Demiryolu Projesi, Ayaş tüneli sorunu ve diğer nedenlerle devam ettirilememiştir. Bu proje zaman zaman gündeme getirilmektedir ve bugün 350 km/saat hız ile 1 saat 15 dakika süre öngörülmektedir. Bu proje, Demir İpekyolu Projesi olarak adlandırılan ve Çin ile işbirliği kapsamına da alınan Edirne’den Kars’a Demiryolu Projesi çalışmalarında da ele alınmaktadır.
350 km/saat demiryolu hızı, karadan oldukça çok yüksek bir hızdır, aslında hava araçları- uçak hızıdır, haliyle güvenli bir işletmecilik için demiryolu altyapısı mühendisliği çok önem arzetmektedir. Demiryolu yapım Mühendisliği, ilgili tüm mühendislik disiplinleriyle özeldir ve hassastır, bunu demiryolcu olmayan mühendisler tam algılayamazlar. Böyle bir altyapının mutlaka rijit bir yapı olması gerekir, bu çok yüksek hızlarda alt yapıda ancak milimetre ölçeğinde bir tolerans vardır, bunun birlikte bu toleransların muhafaza edilmesiyle 100 güvenlik sağlanabilmektedir. Bu tür hatlarda her zaman risk olarak karşımıza gelen trafik insan hayvan doğa gibi dış etkilerden tamamen tecrit olması gerekmektedir. Bu durumda, çok yüksek hız standartlarında yüksek demiryolu alt yapısını inşa etmek oldukça yüksek maliyetler gerekecektir. Ülkemizin coğrafi ve geoteknik yapısı göz önüne alındığında kaçınılmazdır. Buna rağmen yukarıda bahsedilen riskleri tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmamaktadır. 
Bunun yerine, risklerin ortadan kalkması bakımından, Ankara İstanbul arasında hattın tamamının yer altından inşa edileceği şekilde yani tamamı tünel olacak şekilde ve aliynman dümdüz bir hat üzerinde inşa edilmesinin uygun olacağı görüşündeyim. Şöyleki, dış etkilerden tamamen arınmış bir demiryolu olacak, standartları yüksek olacak, kurp yarıçapı sonsuza yakın olacak, haliyle çok güvenli bir demiryolu işletmeciliği söz konusu olacaktır. Aynı zamanda bu hattın geometrik yapısı 500- 600 km/saat hızlara da uygun olacaktır. Böylece, bu hızlarda yeni demiryolu aracı dizaynı söz konusu olabilecektir. Eğer 500 ila 600 km/saat hız yapacak bir araç üretilir ise bu hat bu araçlar için altyapı bakımından uygun olacaktır. Bence bu hattı inşa ettikten sonra Türk mühendisleri ve bilim adamları 500- 600 km/saat hız yapabilecek araç geliştirme ARGE çalışmaları yapabilirler, çünkü alt yapısı uygun olan bir demiryolu hattı artık Türkiye’de var olmuş olacaktır. Bu standartlarda hattın maliyetinin 350 km/saat hızla açıkta- açık arazide inşa edilecek demiryolu hattından çok az miktarda fazla olacağını düşünüyorum. 
Böyle bir çalışma Türk mühendisleri tarafından rahatlıkla yapılabilir gerçekleştirilebilir ve dünya kamuoyu nezdinde raylı sistemlerle ilgili ciddi bir aşama kaydedilir. Böylece ülkemiz bu proje çalışmaları nedeniyle teknik ve bilim yönünden konuşulur hale gelmiş olacaktır. 01.01.2019
Mustafa Babal
İnş.Yük.Müh.
Demiryolu Uzmanı

 
Etiketler: Ankara-, İstanbul, Arası, 45, Dakikaya, Nasıl, İner,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı