ABDURRAHMAN AKSU AÇILMAYAN KİLİT;KARABAĞ !
Yazı Detayı
01 Ekim 2020 - Perşembe 16:57
 
AÇILMAYAN KİLİT;KARABAĞ !
ABDURRAHMAN AKSU
 
 

İŞGALDE RUSYA İZİ
           

           

Sovyetler Birliği'nin dağılma sürecinde milliyetçi Ermeniler, Dağlık Karabağ'da hak iddia etti. Ermenistan'ın silahlandırdığı gruplar, 1991'de Hankendi'yi, ertesi yıl da Hocalı ve Şuşa'yı işgal etti. Daha sonra Laçın, Hocavend, Kelbecer ve Ağdere'yi de ele geçiren Ermenistan güçleri, 1993'te Ağdam'a girdi. Ağdam'ı, Cebrayıl, Fuzuli, Gubadlı ve Zengilan illerinin işgali izledi.Azerbaycan topraklarının yüzde 20'sinin işgal altına girdiği süreçte 1 milyona yakın sivil de yerinden edildi.Elbette bu Rusya’nın desteği ile gerçekleşti.Azerbaycan’ın Afganistan ve Pakistan’dan destek alma çabaları ise,İran tarafından engellendi.

 

 

ŞARTLAR DEĞİŞTİ

           

Bu işgalden ders çıkaran Azerbaycan,tıpkı  Türkiye’nin Kıbrıs Barış Harekatı sonrası gibi ordusunu modernize etme ve geliştirme çalışmalarını başlattı.Özellikle son zamanlarda savunma sanayisinde Türkiye ile varılan ortaklık,yapılan yeni operasyonlarda Azerbaycan’a üstülük sağlayan Siha’ların,Azerbaycan’a kazandırılmasın da etkin oldu.Türkiye’nin özellikle İdlib operasyonunda  öne çıkan SİHA ve İHA’lar,Azerbaycan’a sahada artı sağladığı,yayınlanan görüntülerde açıkça ortaya çıkıyor.

 

 

RUSYA SESSİZ !

           

Konu hakkında her ne kadar AB,ABD ve BM açıklama yapsa da gerçekte ortada iki önemli hami var.Rusya ve Türkiye.Türkiye tarihinde hiç olmadığı kadar Azerbaycan’a destek olurken,Rusya ise çokta yüksek sesle diplomasi yalanı müzakere masası çağrıları yapmıyor.Bunun nedeni Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın Rusya’dan bağımsız politika yapmaya çalışması. Rusya yokluğu ile Ermenistan’ı kendine yeniden bağlamaya çalışıyor. Bu süreçte ordu bakımından Rusya’ya bağımlı olan Ermenistan’ı bir darbe gerçeği de açıkça beklediği çokça konuşulan konulardan biri.

 

 

GİZLİ AKTÖR İRAN

Bölgede hiçbir zaman güçlü bir Azerbaycan istemeyen ve kendi içerisinde 35 milyon Azeri Türkü’nü barındıran İran, Ermenistan’la yasak aşkına devam ediyor. Ermenistan’a ısrarla destek olmaya devam eden İran,Karabağ’ın işgalden kurtulması durumunda,kendisini 360 derecelik bir dönüşün beklediğini farkına geç olmadan umarım varır.

 

 

TÜRKİSTAN’IN ANAHTARI KARABAĞ

Ana yurdumuz Türkistan’la aramıza bize nispetle Çin Seddi gibi çekilmiş,işgal bölgesi Karabağ bu özelliği ile bizi ikinci Malazgirt ruhuna götürüyor. Malazgirt ile Anadolu kapılarını açan aziz ecdadımızdan aldığımız ilhamla, Rusya’nın bu kadar küskün ve uzak olduğu bir ortamda ana yurdumuz Türkistan’ın kapılarını sonuna kadar açmalıyız.

 

 

İKİNCİ BORALTAN OLMASIN !

Boraltan Köprüsü Türküsü,Türk tarihinin acı yarasıdır. Yaşanan hadise hepimizin hafızalarında canlılığını korumaktadır. Bu yüzden ikinci bir Boraltan’a izin vermeden,ortaya konan güçlü irade cephede alınacak neticelerle daha da güçlenerek müzakere masasında nihayete erdirilmelidir.Sözlerimi ünlü Azerbaycanlı şair Bahtiyar Vahapzade’nin şu dörtlüğü ile tamamlıyorum;

Bir ananın iki oğlu
Bir ağacın iki kolu

O da ulu, bu da ulu
Azerbaycan Türkiye.

           

Abdurrahman AKSU

e-posta :abdrrhmn.aksu@gmail.com

 
Etiketler: AÇILMAYAN, KİLİT;KARABAĞ, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı