Nevzat Ceylan, Yeşil Vatanı hep birlikte korumalıyız.
Haber
17 Haziran 2022 - Cuma 11:19
 
Nevzat Ceylan, Yeşil Vatanı hep birlikte korumalıyız.
CEYLAN, “DOĞADA CEYLAN İZİ” KİTABINI BASINA TANITTI
- Haberi
Nevzat Ceylan, Yeşil Vatanı hep birlikte korumalıyız.

 

CEYLAN, “DOĞADA CEYLAN İZİ” KİTABINI BASINA TANITTI

 

Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, bürokrasi, sivil toplum kuruluşlarındaki görevleri ve siyasi hayatındaki doğa ve çevre korumaya yönelik yapmış olduğu çalışmaların bir özeti niteliğinde olan “DOĞADA CEYLAN İZİ” adlı kitabını basına tanıttı.

Doğa gönüllülerine yol gösterici nitelikte olan eserin tanıtımı, ulusal ve yerel basının Ankara Temsilcileri ve Ankara’daki köşe yazarı gazetecilerin katılımıyla 16 Haziran 2022 tarihindeUlucanlar Cezaevi Müzesi’nde gerçekleştirildi.

+*

Ceylan, “Doğada Ceylan İzi” adlı eserinde, Milli Parklar ve Av–Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü dönemindeki çalışmaları ve bürokrasideki hatıraları ile birlikte, doğa koruma konularındaki görüşleri ve faaliyetlerinin yanı sıra, ülkemizdeki doğa korumanın kısa tarihçesiyle Doğa Koruma Vizyonu’nuyazdı.

Ceylan kitapta, daha önce adı bile duyulmamış olan şimdiki adıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nü; kuş cennetlerinde kaçak avcılara aman vermeyen, yaralanan yaban hayvanlarına kucak açan bir kuruluşa dönüştürme serüveni ile ülkemizde ilk kez düzenlenen fotoğraf avcılığınıanlattı.

Kitapta, siyasi ve bürokratik oligarşinin gölgesinde sıkışıklık ve tıkanıklıkların hangi yöntemlerle giderileceğini ve bunun sonucunda hangi bedellerin ödeneceği anlatıldığını ifade eden Ceylan, genç bürokratlara, bürokrat adaylarıyla, doğa korumaya gönül vermişlere, yolunu bulmaya çalışan meslek profesyonellerine ilham verici bir eser olacağını belirtti.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ceylan, bürokraside çok kısa kabul edilen bir süre zarfında görev yapmasına rağmen döneminde korunan alanların iki katına çıkardığınıve ülkemizin en önemli doğal, tarihi ve kültürel miras alanlarının gelecek kuşaklara aktarılmasında pay sahibi olmaktan gurur duyduğunu ifade etti.

 

 

Nevzat Ceylan Kimdir?

Doğa dostu bir bürokrat, sivil toplumcu, siyasetçi olan Nevzat Ceylan, genel müdürlük görevinde 2 buçuk yıl bulunmasına rağmen, ülkemizde en çok korunan alan ilan edilmesini sağlayarak ülkemizdeki korunan alanları ikiye katladı. Birçok yeniliğe imza atan Ceylan, Orman Bakanlığı Milli Parklar ve Av – Yaban Hayatı Genel Müdürlüğünün değişimini ve çağa ayak uyduran bir genel müdürlüğe evrilmesinin temellerini attı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde AK Parti Ankara Milletvekili olarak; başta Çevre Komisyon üyeliği ile Yurt dışına Kaçırılan Kültür Varlıklarını Araştırma Komisyonu, Hayvan Haklarını Araştırma Komisyonu, İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu Başkan Vekilliği ve Müsilaj Araştırma Komisyon üyeliği görevlerinde bulundu.

Ceylan, Doğa Koruma Vakfı ile Ankara’nın en büyük sivil toplum çatı kuruluşu olan Başkent Ankara Meclisi başkanlığını yürüterek sivil toplumcu duruşu ile dikkat çekmektedir. 

Medyaya doğadan haber konulmasını sağladı

Ülkemizin cennet vatan olduğunu bilen seçkin temsilcilerinden biri olan Ceylan, bir bürokrat ve siyasetçi olmanın ötesinde, bir tabiat adamı olduğunu her mecrada hissettirdi. 1990’lı yıllarda doğayla ilgili konuların basında geniş bir yer bulması için güçlü bağlar kurdu, basın aracılığıyla verdiği mesajlarıyla kısa sürede doğa severlerin duayeni oldu.

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: yeşil vatan, doğa, orman, yeşil, meclis
Yorumlar
Haber Yazılımı