'TÜRKİYE'DE HOLLANDA GÜNLÜKLERİ'
Haber
11 Eylül 2020 - Cuma 09:34 Bu haber 415 kez okundu
 
'TÜRKİYE'DE HOLLANDA GÜNLÜKLERİ'
ETKİNLİK Haberi
'TÜRKİYE'DE HOLLANDA GÜNLÜKLERİ'

Türkiye’de yaşayan Hollandalı üç sanatçının eserlerinin yer aldığı ‘Türkiye’de Hollandalı Günlükleri’ isimli karma sergi, sanatçıların Türkiye deneyimlerini yansıtıyor.

 

 

Çayyolu’ndaki Güler Sanat Galerisi, sezonu ‘Türkiye’de Hollanda Günlükleri’ isimli sergiyle açtı. Türkiye’de yaşayan üç Hollandalı sanatçı Arjen Zwart, Jeroen Paalvast ve Koenraad Marinus van Lier’in eserlerinden oluşan serginin açılışını Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Marjanne de Kwaasteniet yaptı. Büyükelçi Kwaasteniet, sergiyi eşi Kees Van Lent’le birlikte gezdi.

 

 

SANATIN ÖNEMİ ORTAYA ÇIKTI

 

Serginin açılışında konuşan Marjanne de Kwaasteniet, pandemi sürecinde sanatın öneminin bir kez daha öne çıktığını belirtti. Büyükelçi Kwaasteniet, bu süreçte online eğitimlerin ve sanat aktivitelerinin yapıldığını ancak sanatın gerçek güzelliğinin yüz yüze olduğunda ortaya çıktığını aktardı. Sergide eserleri yer alan sanatçıların İstanbul’da yaşadığını belirten Kwaasteniet, “Yabancı bir ülkeye geldiğinizde ilk olarak yabancı oluyorsunuz. Ancak bir süre sonra siz de o ülkenin bir parçası ve içeriden biri haline geliyorsunuz. Sergi, bize sanatçıların bu sürecini de yansıtıyor” dedi.

 

 

ZAMAN VE MEKÂN ŞAHİTLİĞİ


Serginin küratörü ve galerinin kurucusu Kemal Orta ise ‘Türkiye’de Hollanda Günlükleri’ isimli serginin sanatçıların Türkiye deneyimlerini, ülkemizden aldıkları referansları kendi özgün pencerelerinden yansıttığını söyledi. Orta, “Sergi, sanatçının bulunduğu zamana ve mekâna olan şahitliğini, doğal ve dolaysız sosyo-kültürel etkileşimini sorgulayarak adeta bir günlük niteliğinde olan eserlerindeki yansımalarını inceliyor. Sergi, fotoğraftan çizime, resimden heykele ve video sanatına kadar farklı disiplinlerdeki işleri bir araya getiriyor” dedi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çayyolu, Hollanda, sondakika,dakikasın,ankara-son-dakika
Yorumlar
Haber Yazılımı