İPEKBÖCEĞİ YETİŞTİRİCİLİĞİNİN GEÇMİŞTEN GELECEĞE AKTARIMI” PROJESİ
Haber
27 Mayıs 2022 - Cuma 08:21
 
İPEKBÖCEĞİ YETİŞTİRİCİLİĞİNİN GEÇMİŞTEN GELECEĞE AKTARIMI” PROJESİ
(BHA-NALLIHAN) S.S.Nallıhan Merkez ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından hazırlanan “İpekböceği Yetiştiriciliğinin Geçmişten Günümüze Aktarımı” projesi kabul görerek 16 Mayıs 2022-15 Haziran 2023 tarihlerini kapsayan projenin sözleşmesi Birleşmiş Milletler SGP- GEF ile Koopetatif arasında karşılıklı olarak imzalandı.
SAĞLIK Haberi
İPEKBÖCEĞİ YETİŞTİRİCİLİĞİNİN GEÇMİŞTEN GELECEĞE AKTARIMI” PROJESİ

 


S.S.Nallıhan Merkez ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından hazırlanan “İpekböceği Yetiştiriciliğinin Geçmişten Günümüze Aktarımı” projesi kabul görerek 16 Mayıs 2022-15 Haziran 2023 tarihlerini kapsayan projenin sözleşmesi Birleşmiş Milletler SGP- GEF ile Koopetatif arasında karşılıklı olarak imzalandı.

 

 

Ülkemizde ve dünyada son yıllarda ezberleri bozacak hızlı değişimlerin meydana gelmesi. sadece ülkeleri değil bütün dünyayı etkisi altına alan pandeminin bütün dengeleri değiştirerek ekonomik standartları büyük ölçüde etkilemesi sonucunda insanlığın kaybetmeye başladığı birçok değer tekrar gündeme gelerek farkındalık oluşturmaya başladı. Dünyadaki biyoçeşitliliği koruma, iklim değişikliği ile mücadelenin ve tekrar tarıma verilen önemin artmasıyla birlikte Nallıhan ilçesinde biyoçeşitlilik konusunda sahip çıkılması gereken değerlerin başında ipekböceği gelmektedir. Bu düşünceden yola çıkılarak İpekböcekçiliğinin devamı ve sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla S.S. Nallıhan Merkez ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyeleri Hatice Erdoğan ve Aynur Gündoğmuş tarfından hazırlanan “İpekböceği Yetiştiriciliğinin Geçmişten Günümüze Aktarımı” projesi kabul görerek Birleşmiş Milletler SGP- GEF ile karşılıklı olarak imzalar atıldı.

 

İpek böceği yetiştiriciliği ve ipek işlemeciliğinin tekrar canlandırılması, İpekböceğinden elde edilen ipek iplerin geleneksel el sanatları olan ipek iğne oyaları ve el dokumalarının günümüzde her kitlenin kullanabileceği yeni tasarım ürün ve materyallere dönüştürülmesi, İpekböcekçiliği yetiştiriciliğinin genç kadın ve genç erkekler tarafından üretiminin yapılması gibi birçok faaliyeti kapsayan çalışmalar ile gençlere ipek böceği yetiştiriciliği ve ipek böceği kozasından elde edilen ürünlerin insan ve çevre sağlığına etkileri ile yetiştirme ve üretim teknikleri hakkında teorik bilgilerin verileceği kooperatif yetkilileri tarafından ifade edilirken Nallıhan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliği ile yörede ipekböcekçiliği yetiştiriciliği yapan üretici kişilerin ,veteriner hekimlerin ve ziraat mühendislerinin projeye dahil edilerek eğitimler vereceği ve yapılacak duyurular sonucunda müracaatların değerlendirilerek 45 yaş ve altı 20 genç kadın ve erkek girişimcinin belirleneceği ve yine İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliği ile ipekböceği yetiştiriciliğinin yerinde görülmesi amacıyla 20 kişi ile Sarıyar Mahallesi’nde bulunan üretim alanlarına ipekböcekçiliği larvalarının oluşumu , yemleme , beslenme , koza örme ve koza toplama dönemlerinde ziyaretlerin yapılacağı öğrenildi.

 

“İpekböceği Yetiştiriciliğinin Geçmişten Geleceğe Aktarımı” projesi çalışmaları Nallıhan Merkez ve Çevre Köyleri Kalkınma Kooperatifi Başkan Yardımcısı Hatice Erdoğan ve Yönetim Kurulu Üyesi Aynur Gündoğmuş koordinatörlğünde yürütülürken, proje kapsamında tam gün olmak üzere Nallıhan İlçe Merkezinde 20 katılımcıya 10 günlük süre dahilinde eğitim verilmeye devam edilecek.

Eğitimlerde, Nallıhan’da ipek iğne oyalarının geçmişteki hikayeleri ile teorik ve görsel olarak uygulamalı yapım tekniklerinin anlatılacağı ve eğitime katılan kursiyerlere sertifika verilerek proje desteklerinden öncelikli olarak yararlanabilecekleri belirtildi. (Hasan OLUM)

Kaynak: (BHA) - BİRLİK HABER AJANSI Editör:
Etiketler: İPEKBÖCEĞİ, YETİŞTİRİCİLİĞİNİN, GEÇMİŞTEN, GELECEĞE, AKTARIMI”, PROJESİ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı