EN BARIŞÇIL DİYALOG YOLU
Haber
22 Kasım 2020 - Pazar 10:14 Bu haber 533 kez okundu
 
EN BARIŞÇIL DİYALOG YOLU
ETKİNLİK Haberi
EN BARIŞÇIL DİYALOG YOLU

Türkiye’nin ‘sihirli flüt’ unvanlı dünyaca ünlü sanatçısı Şefika Kutluer, ‘11. Uluslararası Şefika Kutluer Festivali’ bu yıl ‘Klasikten Latin’e’ temasıyla düzenliyor. Festivale, Kapadokya bölgesindeki tarihi yapılardan Eleni Kilisesi’nde başlayan Kutluer, Portekizli gitar sanatçıları Artur Caldeira ve Daniel Paredes eşliğinde bugün saat 14.00’te Ankara Devlet Opera Balesi Opera Sahnesi’nde sanatseverlerle buluşacak. 2012’den beri UNICEF İyi Niyet Elçisi görevini yürüten Kutluer, festival çerçevesinde 27 Kasım’da vereceği konserin gelirini ise Ermenistan saldırıları sonucu hayatını kaybeden Azeri vatandaşların aileleri yararına kullanacak. Azerbaycan halkı yararına düzenleyeceği etkinliğin verimli geçeceğine inandığını ifade eden Kutluer, “Umarım bizim de bir damla katkımız olur” dedi.

 

 

AMAÇ ANADOLU KÜLTÜRÜNÜ TANITMAK

 

 

Festivalle Anadolu’nun zengin kültürel mozaiğini dünyaya tanıtmayı ana gaye edindiklerini belirten Kutluer, aynı zamanda klasik müziği daha önce dinlememiş kitlelere bunu tanıtmayı da hedeflediklerini ifade etti. Anadolulu kadın kimliğiyle çok sayıda ülkede konser verdiğini anlatan Kutluer, Anadolu ruhunu dünya çapında yansıtmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Binlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapan Anadolu kültüründe nefesli çalgıların önemli yer tuttuğuna dikkati çeken Kutluer, nefesi, ‘ruhun parmak izi’ olarak nitelendirdiğini, flütle üfleyerek aktardığı duygunun dinleyicilere yansıdığını ifade etti.

 

 

Müziğin evrensel olduğunu, bu yolda uluslararası başarılar elde etmenin bir sanatçıya heyecan verdiğini dile getiren, Kutluer, şunları kaydetti:

 

 

“Doğduğu şehir Ankara’dan dünyaya açılan bir sanatçıyım. Anadolu ruhunu taşımak son derece değerli bir duygu. Çünkü Anadolu çok kültürlü zengin bir mozaiğe sahip. Bu ruha sahip olmak da sanatçı olarak zenginlik getiriyor. Bunu yansıtmak çok önemli. Uluslararası festival yapıp, oluşturduğum kariyerimle dünyanın en kaliteli müzisyenlerini Ankara’ya getirmeyi hedefledim. Onların bizzat Anadolu’yu tanımalarını sağlamayı amaçladık. Bu yılki festival için Portekiz’den gelen konuklarımız ülkelerine döndüklerinde gördükleri Anadolu’yu anlatacaklar. Kültürler arası diyalogda en barışçıl yol müziktir. Müzik evrenseldir, insandan insana toplumdan topluma barış köprüleri kuruyor, bu nedenle insanları çok etkiliyor.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘sihirli flüt’, Şefika Kutluer, Azerbaycan, sondakika,dakikasın,ankara-son-dakika
Yorumlar
Haber Yazılımı