ÇEVRE TEMİZLİĞİNİN BİRİNCİ KURALI KİRLETMEMEKTİR
Haber
07 Haziran 2021 - Pazartesi 12:48 Bu haber 550 kez okundu
 
ÇEVRE TEMİZLİĞİNİN BİRİNCİ KURALI KİRLETMEMEKTİR
İLÇELER Haberi
ÇEVRE TEMİZLİĞİNİN BİRİNCİ KURALI KİRLETMEMEKTİR

Pedallar doğa ve çevre için çevrildi Başkan Köse doğa tutkunları ile Kanyon’u temizledi Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, AK Parti Mamak İlçe Başkanı Erhan Sarıgöl ve doğa tutkunları ile birlikte 5 Haziran Dünya Çevre Günü’ne yönelik bilinçlendirme ve farkındalık yaratmaya yönelik aktiviteler gerçekleştirdi.

 Mamak Belediyesi, 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü ve 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle bir dizi etkinlik düzenledi. Mamak Belediye Başkanı Murat Köse’nin öncülüğünde Mamak’ta doğaya karşı farkındalık bilinci oluşturmak ve bu bilinci geliştirmek ve yaşatmak adına etkinlikler düzenlendi. Başkan Köse ve doğa tutkunları Mamak’ta bulunan Kıbrıs Kanyonu’na kadar yaklaşık 3 km lik mesafede pedal çevirdi. Pedaller bu kez doğa ve çevre için çevrildi. Kıbrıs Kanyonu’na gelindiğinde Başkan Köse ve doğa tutkunları, eşsiz rengi, çevresindeki bitki örtüsü ve metrelerce uzunluğundaki dik kayalarla doğa tutkunları tarafından keşfedilmesi beklenen ve “Saklı Cennet” olarak da adlandırılan Kıbrıs Kanyonu’nu köşe bucak temizledi. Doğa tutkunları, gönüllüler, sporcular ve belediye ekiplerinden oluşan 500’ü aşkın kişi, uzunluğu yaklaşık 7 kilometre olan kanyonun 3, 5 kilometrelik kısmını temizledi. Ekipler, plastik su şişelerinden cam şişelere, piknik malzemeleri ve poşetlerden tek kullanımlık plastik atıklara kadar doğada yeri olmayan çöp ve atıkları alandan temizledi. Başkan Köse de eldivenlerini giydi, eline çöp poşeti alarak çöpleri tek tek topladı.Dünya Çevre Gününde önemli bir etkinliğe imza attıklarını belirten  Başkan Köse, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Kıbrıs kanyonu gibi yükselen bir değeri de çöplerden arındırdıklarını kaydederek, vatandaşların doğaya karşı daha fazla hassasiyet göstermelerini istedi. Köse, “Çevre farkındalığını artırmak için insanlarımızı bilinçlendirmek için böyle bir organizasyon düzenledik. Bu organizasyon çerçevesinde burada bulunan atıkları topladık. Mamak bizim evimiz. Nasıl evimizi temiz tutuyorsak, yaşadığımız memleketi de temiz tutmak mecburiyetindeyiz. Biz yerel yönetimler olarak çevre ile ilgili pek çok çalışmalara imza atıyoruz ve çevremizin sağlıklı olması, temiz olmasıyla ilgili pek çok çalışmalar yapıyoruz ama vatandaşlarımızdan da bu konuda çok büyük hassasiyet bekliyoruz. Çevre temizliğinin birinci kuralı kirletmemektir. Bu nedenle hiçbir şekilde kimsenin doğal çevreye bir atığı bırakmaması gerekiyor. Çevremizi ne kadar korursak aslında o kadar temiz bir çevreye sahip oluruz. Bu anlamda ben bütün hemşehrilerimizden hassasiyet bekliyorum” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mamak Belediyesi, Murat Köse, Erhan Sarıgöl, doğa tutkunları, Dünya Çevre Günü, farkındalık, aktiviteler, sondakika,dakikasın,ankara-son-dakika
Yorumlar
Haber Yazılımı