"AKİF DOSTU ŞEHİR" PROJESİ ALTINDAĞ'DA
Haber
05 Ocak 2022 - Çarşamba 09:59
 
"AKİF DOSTU ŞEHİR" PROJESİ ALTINDAĞ'DA
ETKİNLİK Haberi

"Akif Dostu Şehir" projesi Altındağ'da... İçişleri Bakanlığı PRODES tarafından desteklenen, kısa adı ÇAFAD olan Çanakkale Folklor Araştırma Derneği ve Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından organize edilen "Akif Dostu Şehirler" projesi, Çanakkale, Bursa ve Kastamonu'dan sonra Ankara'ya geldi. Proje kapsamında tüm etkinlikler Altındağ'da, Şair Baki Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Altındağ Belediye Başkanı Doç. Dr. Asım Balcı'nın ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe; AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, AK Parti Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam, AK Parti Altındağ İlçe Başkanı Fatih Bildik, MHP Altındağ İlçe Başkanı Emin Sıtkı Aktaş ve Altındağlı öğrenciler katıldı.

 

 

MEHMET AKİF ŞİİRLERİ VE ESERLERİYLE ANILDI

Kastamonu RAKSAN Halk Dansları Topluluğu, Çanakkale Folklor Araştırma Derneği (ÇAFAD) ve Altındağ Belediyesi Halk Dansları Topluluklarının yöresel halk danslarıyla renk kattığı anma programında, Mehmet Akif Ersoy, eserleri ve İstiklal Marşı konuşuldu. İstiklal Marşı yarışmasına katılan diğer şiirlerin de okunduğu programda, vatan şairi Mehmet Akif Ersoy'un bestelenmiş şiirleri de unutulmadı. Akif'in en sevdiği türküler hep bir ağızdan söylenirken, dinleyiciler de duygu dolu anlar yaşadı. Mehmet Akif Ersoy ve eserleriyle ilgili 30 adet eserden oluşan sergi de katılımcıların büyük beğenisini topladı. Projenin bundan sonraki durakları ise Antakya ve K.K.T.C. olacak.

 

 

"İSTİKLAL MARŞIMIZ ALTINDAĞ'DA YAZILDI"

Yaptığı konuşmada İstiklal şairimiz, büyük üstat Mehmet Akif Ersoy'un 100 yıl önce İstiklal Marşımızı yazdığı evin Altındağ'da bulunduğunu hatırlatan Başkan Asım Balcı "Mehmet Akif'in a€˜O şiir bir daha yazılamaz. Onu kimse yazamaz. Onu ben de yazamam. Onu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değildir. O milletin malıdır' dediği İstiklal Marşımız, Altındağ'da yazılmış. Üstad İstiklal şiirimizi yazarken ve bağımsızlık mücadelesine destek olurken, aynı zamanda "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın..." diye de dualar etmiş. Allah ondan ve o günlerde vatan sevgisiyle yanıp tutuşan herkesten razı olsun. Ne mutlu bize ki özgürlük ve bağımsızlık tutkunu ve tam bir vatan sevdalısı olan Mehmet Akif'in evi bugün hala Altındağ'da bulunuyor, ondan izler taşıyor" dedi. Başkan Balcı "Akif Dostu Şehir" projesinin Ankara durağına ev sahipliği yapmaktan, Mehmet Akif'i Altındağ'da eserleriyle anmaktan büyük mutluluk duyduklarını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı